VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Policisté varují před zloděj

CHEB - Začíná se množit vloupání do rekreačních objektů

1.10.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Archiv

   

Návštěvnost rekreačních objektů má v průběhu roku svá neměnná pravidla. V zimních měsících je lidé obývají jen velmi zřídka, výjimku tvoří objekty vhodné pro celoroční užívání. Větší intenzita návštěv přichází tedy na jaře, kulminuje pak v létě a slábne na podzim. Objekty se zazimovávají a čeká se opět na jaro. Celý tento cyklus se neustále opakuje.

Jen v loňském roce došlo na území regionu Cheb celkem k 55 vloupáním do rekreačních objektů, z nichž se policii podařilo objasnit 14 případů. Celkově se způsobená škoda vyšplhala na částku 710 000 Kč. Od ledna do srpna letošního roku bylo zaznamenáno již 27 případů vloupání do rekreačních objektů, škoda se vyšplhala na částku 927 000 Kč. K největšímu počtu vloupání dochází většinou v okolí Jesenické přehrady, tedy v místě, kde je největší koncentrace chatových oblastí. Nejčastěji se nezvaní návštěvníci zaměřují na chaty a chalupy v zimním období - od měsíce listopadu do měsíce března. Pachatelé krádeží vloupáním si rádi vybírají především odlehlé nezabezpečené objekty.

Pachatelé vloupání do rekreačních objektů lze rozdělit do dvou skupin - na pachatele, kteří se této trestné činnosti dopouštějí cíleně a na pachatele, kteří jsou na tzv. pohybu (bezdomovci, recidivisté, osoby propuštěné z výkonu trestu). Zatímco první skupina se zaměřuje na elektroniku, elektrické nářadí a vybavení chat a používá k odvozu lupu motorová vozidla, předmětem zájmu druhé skupiny jsou většinou potraviny, alkohol a drobné předměty, které lze rychle zpeněžit. Tito pachatelé občas v chatě přespí, zpravidla však nezpůsobí větší škodu.

Jednou z nejjednodušších a nejúčelnějších možností, jak co nejvíce minimalizovat škody, je uložit v tomto kritickém období cennější předměty, starožitnosti a vybavení chaty či chalupy doma. Dalším krokem by pak měla být domluva se sousedy o pravidelné kontrole objektů zejména tedy v zimních měsících. Pokud si sousedé vypomohou a při kontrole své chaty obejdou i ostatní chaty, minimalizují riziko vloupání. Navíc pokud již k němu došlo a je včas oznámeno policii, zvyšuje se šance na dopadení pachatele. Chebská policie má pozitivní zkušenosti s majiteli rekreačních objektů, kteří si navzájem své chaty a chalupy kontrolují a od nichž často získává důležité informace o pohybu podezřelých osob a vozidel. Jinak by se rekreační objekt měl zabezpečit především certifikovanými mechanickými zábrannými prostředky. Pro vyšší standard ochrany využívejte elektronickou ochranu, případně připojení objektu na pult centralizované ochrany. Objekt mějte správně pojištěný nejen proti krádeži, ale i proti požáru. Policie neprovádí pouze represi, ale pomocí preventivních návštěv rekreačních oblastí, které provádí pravidelně dle možností předchází možné majetkové kriminalitě.

 

1.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hledaný muž: FERKO RADEK

Policie hledá násilníka, ubližoval tříletému chlapci

Ilustrační foto

Aš chce změnit bývalé kulturní středisko na komunitní centrum

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Falešný policista pokutoval sexuálního turistu. Inkasoval od něj 10 000 kor

Cheb – Obrat cizince toužícího po sexu se rozhodl pár podvodníčků. Čtyřicetiletý muž a jeho stejně stará partnerka vymysleli podfuk, ne příliš originální, ovšem účinný.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Pocta Skalníkovi, dendrologická stezka

Mariánské Lázně - Za krásu svých tolik obdivovaných parků vděčí Mariánské Lázně Václavu Skalníkovi. Od jeho příchodu do lázeňského městečka letos uplynula dvě století.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení