Placené informátory shání karlovarská pobočka Ochranného svazu autorského. Brigádníci budou zjišťovat, ve kterých restauracích, kavárnách, barech, hernách, pizzeriích, penzionech, hotelech, obchodech či diskotékách jejich provozovatelé veřejně pouštějí hudbu. Výsledky svého průzkumu pak nahlásí ochrannému svazu.

„Je to celorepubliková akce. V Praze už brigádníci chodí,“ uvedla Kateřina Šebková z pražské centrály ochranného svazu. Podle ní musí mít provozovatelé se svazem uzavřenou licenční smlouvu, pokud chtějí ve svém zařízení veřejně pouštět rádio, televizi či hudbu z přehrávačů. Poplatek za smlouvu je ročně 1200 korun.

Kolik provozovatelů v Karlovarském kraji pouští hudbu ve svých barech a restauracích bez smlouvy, nechce vedoucí regionálního pracoviště OSA v Karlových Varech Josef Žák odhadovat.

„Určitě se to ale děje,“ je přesvědčený. Kontrolovat budou brigádníci minimálně do konce roku. Pokud bude hospodský pouštět hudbu bez smlouvy, napoprvé dostane od svazu jen varování. „Dáme mu šanci. Pokud ani po našem upozornění nedá vše do pořádku, přijde k němu oficiální kontrola,“ řekl Žák.

„Smlouvy mám v pořádku. Poslední kontrola z OSA u nás byla minulý týden,“ reagoval na náš dotaz Václav Ponikelský z jednoho ašského klubu. „Poctivě platím za všechno. Ročně mě to vyjde na desítky tisíc korun,“ dodal.

Někteří provozovatelé ale s placením nesouhlasí. „Poplatek OSA platím už při nákupu originálního CD. Tak proč bych měl platit znovu?“ ptá se například jeden z námi oslovených barmanů. „Mýlí se. Nákupem originálního CD nezískává právo užívat nosič na veřejnosti. Takový nosič může legálně používat jen pro svou osobní potřebu. Pro použití v restauraci musí mít uzavřenou licenční smlouvu,“ oponuje Šebková.

Provozovatelé také často upozorňují na fakt, že na západočeských tržnicích se to jen hemží falešnými hudebními nebo filmovými CD a DVD. Jednání prodejců je přitom podle nich téměř beztrestné.

Brigádníci si mohou přijít na pěkné peníze. Průzkum mohou provádět maximálně 150 hodin a za jednu hodinu dostanou 65 korun, pokud budou monitorovat situaci v místě svého bydliště, a 70 korun v případě, že pojedou do dalších měst.
Za pouštění hudby bez licenční smlouvy hrozí provozovatelům pokuta až do výše 150 000 korun.

Ochranný svaz autorský hledá brigádníky pro systematické monitorování užívání hudebních děl v těchto městech:
Aš, Chodov, Karlovy Vary, Nejdek, Ostrov, Habartov, Horní Slavkov, Kraslice, Planá, Tachov, Stříbro.
Info na josef.zak@osa.cz
nebo na tel. 353234834