Komunisté proto požadují změnu současné krajské koaliční smlouvy, a to především v obsazení postu hejtmana. Podle KSČM totiž půtky a soupeření uvnitř politických uskupení nenapomáhají k získání důvěry v politické strany a v politiku obecně. Navíc krajské volby před dvěma lety vyhráli právě komunisté, funkci hejtmana ale tehdy přenechali ČSSD.

„Krajská sociální demokracie se teď tváří jako jednotná. Ale jak dlouho? Než se opět nějací dominantní jedinci dostanou do sporu o to, kdo bude mít hlavní slovo? Přestože jde o vnitřní záležitosti krajské ČSSD, což respektujeme, tato situace nás znepokojuje," uvedla za krajský zastupitelský klub KSČM krajská náměstkyně Eva Valjentová. KSČM zdůrazňuje, že nechce vyvolat krizi ani třenice s koaličním partnerem. „Tu část koaliční smlouvy, která řeší klouzavý mandát, chceme dodržet. Poměr v krajské radě by se měl podle předchozích dohod se sociální demokracií změnit na 5 : 4 ve prospěch ČSSD. Ve vedení kraje chceme především zajistit klid na práci jak politickou tak i běžnou správu věcí veřejných," zdůvodňuje požadavek náměstkyně Valjentová. Pro ČSSD tak nastávají krušné časy. Musí ze svých řad vybrat nejen seriózního kandidáta na hejtmana, který by byl pro KSČM přijatelný, ale také řešit obsazení krajské rady.

Před ČSSD stojí také úkol nahradit současného náměstka Petra Navrátila, který se po komunálních volbách stal starostou Chebu a vyřešit klouzavý mandát, tedy který sociální demokrat usedne pro příští dva roky do krajské rady jako pátý člen za ČSSD. Podle Miloslava Čermáka, hejtmanova náměstka a krajského předsedy ČSSD, je návrh KSČM na obsazení postu hejtmana legitimní, ale přesto by se této funkce ČSSD vzdala jen nerada. „Chápu to, že pro KSČM nejsme nyní příliš čitelní, ale budeme mít dost času vše vyřešit. Tento bod určitě otevřeme na krajské konferenci 13. prosince a během ledna zahájíme jednání," uvedl. Nový hejtman by tak byl zvolen až na únorovém krajském zastupitelstvu. Krajská koalice ČSSD s KSČM má nyní převahu 27 mandátů v 45členném krajském zastupitelstvu.