VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Postižení občané budou žít jako ostatní

Hazlov, Karlovarský kraj – Začlenit mentálně postižené do běžného života

26.6.2010 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Libor Plíhal

Karlovarský kraj vytipoval vhodné lokality, kam by se mentálně postižení mohli přemístit ze současných zařízení sociálních služeb. Projekt se bude týkat také Domova pro osoby se zdravotním postižením PATA v Hazlově.
Podle mluvčí Karlovarského kraje Jany Pavlíkové to umožní dva na sebe navazující projekty, Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) a Karlovarského kraje.

„První projekt je neinvestiční a podporuje transformaci sociálních služeb,“ uvedl náměstek hejtmana Miloslav Čermák. „Zaměřuje se na sociální začleňování mentálně postižených do běžného života srovnatelného s vrstevníky žijícími v přirozeném prostředí. Do tohoto procesu byla v našem kraji vybrána dvě pobytová zařízení sociální péče – Domov pro osoby se zdravotním postižením v Mariánské a PATA v Hazlově.“
Na první fázi navazuje investiční individuální projekt Karlovarského kraje hrazený z Integrovaného operačního programu MPSV. „V rámci něj kraj dostane okolo 100 milionů korun na výstavbu domků pro asi 89 osob z Mariánské a zhruba 90 lidí z PATY Hazlov,“ dodal Čermák s tím, že žádost o dotaci je zapotřebí podat nejpozději do poloviny roku 2013.

Pro lidi z hazlovské PATY se vhodné oblasti k bydlení teprve vytipují.
„Během letních měsíců budeme postupně navštěvovat představitele obcí, seznamovat je s naším projektem a budeme se snažit bořit zažitou představu, že by takto postižení lidé měli žít nejlépe na samotě, mimo společnost. Budeme vyjednávat o možnosti nákupu či darování volných pozemků, případně o rekonstrukci stávajících vhodných budov,“ vysvětlil Čermák.

Mluvčí Jana Pavlíková vysvětlila, že v jednom domku vzniknou 2 až 3 domácnosti rodinného typu po šesti lidech, pro které by na území obce fungovaly jak ambulantní služby a denní programy, tak osobní asistence a pečovatelská služba.
„Nový typ rodinného bydlení je samozřejmě určen jen pro ty zdravotně postižené osoby, které prošly náročným hodnocením, jsou schopny samostatného života a se změnou souhlasí,“ dodal náměstek hejtmana.

Obcím by mělo začlenění mentálně postižených osob přinést výhody. Měl by se navýšit počet obyvatel a s tím spojené daňové výnosy. Došlo by k vytvoření nových pracovních míst pro obyvatele obce a rozšířila by se síť sociálních služeb, které by mohli využívat všichni občané.
Obyvatelé krok schvalují.
„I mentálně postižení jsou lidé,“ řekla Marta Němcová z Chebu. „Pokud to bude možné, jistě i jim prospěje život, který už bude blízko tomu normálnímu.“

Autor: Václava Simeonová

26.6.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Ilustrační foto.

Falešný policista pokutoval sexuálního turistu. Inkasoval od něj 10 000 kor

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Pocta Skalníkovi, dendrologická stezka

Mariánské Lázně - Za krásu svých tolik obdivovaných parků vděčí Mariánské Lázně Václavu Skalníkovi. Od jeho příchodu do lázeňského městečka letos uplynula dvě století.

Turistům se v Karlovarském kraji líbí. A tak jich sem přijelo zase více

Karlovarský kraj - Mezi nejatraktivnější turistické destinace v České republice patří Karlovarský kraj. Potvrzují to aktuální informace statistiků za první pololetí letošního roku.

Kriminálník zapálil vánoční strom města. A to nebylo vše

Kynšperk nad Ohří – O vánoční strom města přišel Kynšperk nad Ohří poté, co ho na náměstí 5. května zapálil už několikrát trestaný osmačtyřicetiletý muž. K incidentu došlo 8. srpna odpoledne a strom města, na kterém je celoročně instalována vánoční výzdoba, se vzňal a shořel včetně všech světelných vánočních ozdob a elektroinstalace.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení