VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Před pětadvaceti lety byla účast ve volbách téměř stoprocentní

Cheb - Venuše Hofrajtrová z Chebu zažila ve volební komisi za desítky let úsměvné i vážné situaceVenuše Hofrajtrová z Chebu zažila ve volební komisi za desítky let úsměvné i vážné situace.

11.10.2014
SDÍLEJ:

Venuše Hofrajtrová. Foto: Deník/Jan Buriánek

Zažila situace, kdy se smála, i když jí dvakrát do smíchu nebylo. Řeč je o Venuši Hofrajtrové z Chebu. Ta ve volební komisi usedá již více než pětadvacet let. Jaké byly její začátky ve volební komisi? Nejen o tom mluvila s Chebským deníkem.

Jak vás napadlo usednout vůbec do volební komise?

Zpočátku to bylo tak, že mě nové politické strany oslovily, zda bych nechtěla v komisi sedět. A následně mě tato práce natolik nadchla, že jsem s malými přestávkami tady usedala pravidelně.

Zpozorovala jste, že se za všechna léta změnila vaše pracovní náplň?

Myslím si, že je to stále stejné. Nejde říct, že by bylo dříve práce více nebo je jí nyní méně. Pracovní postupy jsou téměř stejné. A i když někdy nastanou momenty, kdy komise jen sedí a čeká na voliče, umíme se pobavit. Někdo si vezme knihu, jiný časopis anebo křížovky. Na konci voleb se vždy musejí hlasy přepočítat, setřídit podle politických stran. Takže i když volby v sobotu končí ve 14 hodin, lidé od voleb tam sedí ještě několik následujících hodin.

Stala jste se svědkem legračních či vážnějších situací?

Těch byla spousta. Pamatuji si na jednu příhodu, kdy přišel odvolit muž, který si odseděl svůj trest ve vězení. Do našeho okrsku tehdy nespadal. Tak jsme ho nasměrovali, kam měl správně jít. Navíc s sebou nesl velkou kytici a chtěl ji předat své kurátorce. Co se týká těch nemilých zážitků, těch si pamatuji také celkem dost. Většinou jsou lidi naštvaní na politiky a vynadají volební komisi. Někdy se také stalo, že jsme některým lidem neumožnili odvolit, protože neměli platnou občanku.

Změnil se za ta léta počet lidí, kteří k volebním urnám dochází?

Musím říci, že zpočátku, kdy jsem začala do volebních komisí usedat, byla účast téměř stoprocentní. Lidé měli podle mého názoru radost z toho, že se mohou stát hybateli politického dění. Postupně však začal zájem o volby upadat. Mám za to, že se tak stalo zejména proto, že lidé od politiků a politických stran očekávali příliš, to se jim však nesplnilo.

Jakou účast tipujete v letošních komunálních volbách?

Myslím si, že tyto volby budou brát lidé vážně a přijde jich hodně. Voliči si podle mého cení, pokud sami mohou rozhodnout o tom, kdo usedne na radnici. K volební urně začalo v pátek odpoledne chodit poměrně hodně obyvatel.

Autor: Jan Buriánek

11.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Ilustrační snímky z pořadu Malé lásky
15

Pusťte si televizi. Rodí tam Plzeňanky

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Vítězství si venku připsali jen borci karlovarské Slavie

Karlovarský kraj - Jediné vítězství, jediné tři body. Tak ty si tentokrát dovezly celky z Karlovarského kraje hrající divizi ze hřišť soupeřů. Úspěšná byla Slavia Karlovy Vary, která vyplenila Přeštice poměrem 5:2.

Miliony pomáhají modernizovat výuku

Karlovarský kraj – Rušno bylo přes prázdniny ve školách v Karlovarském kraji.

Zastávka bude počítat, kolik projede cyklistů

Ostrov - Zapomenutá železniční zastávka se dočká nového vzhledu a chytrého počítadla.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení