VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Předstíraný smích tělo nepozná

Cheb - Zájemci vyzkouší jógu smíchu v sobotu na chebském hradě

16.6.2016
SDÍLEJ:

JÓGU SMÍCHU lidé vyzkoušeli při Férové snídani na zahradě chebské knihovny. Foto: Deník/ Jan Buriánek

Vladimír Paleček pracuje jako socioterapeut v ostrovské nemocnici, znát ho ale může i řada lidí z Chebska. Vede totiž hodiny jógy smíchu, které mohli zájemci absolvovat třeba v chebské knihovně. Deník s ním hovořil nejen o tom, komu tato technika pomáhá.

Jak taková hodina jógy smíchu vypadá?

Představím lidem během 15 minut, co je jóga smíchu a kdy vznikla. Sdělím jim základní pravidla a technické informace. Jógu smíchu začínám několika cvičeními na rozdýchání a protažení. Poté ukazuji smíchocviky. Při cvičeních jógy smíchu předstíráme smích a skupinová dynamika vede k tomu, že se smích stává spontánním a nenuceným. Třešničkou na dortě ze zážitků jógy smíchu je meditace smíchem, která se tvoří smíchocvičeními „rozcvičenou bránicí" a tělem zaplaveným endorfiny. V meditaci smíchu z nás smích proudí jako voda z vodotrysku. To je stav meditace smíchem. Nesmějete se, ale stanete se smíchem.

Lze nějak popsat zážitky, jaké zažívají účastníci meditace?

Lidé zažívají prožitek spojení s ostatními, a tím i mnohem silnější přenos smíchu. Někteří lidé skočí do smíchu a zcela zažívají pocity absolutního, emocionálního uvolnění, extatické svobody, „výbuch" vědomí a úplné vyprázdnění mysli. Je to hlubší prožitek ničím nepodmíněného smíchu, jiný druh smíchu, při kterém se vám kutálí po tváři slzy a začnou vás bolet lícní svaly. Možná zjistíte, že se šíleně válíte po podlaze. A to vše bez humoru, jako jsou vtipy nebo jiné prvky. Meditace smíchem je nefalšovaný druh smíchu a prožitek katarze, která otevírá vrstvy podvědomé mysli a umožňuje prožívat smích z hloubi nitra. Zážitky můžou být také někdy spojeny s katarzí a uvolnění pláčem, který pomáhá léčit emocionální zranění a rozpouští emoční omezení. Meditace smíchem má velmi silný transformační účinek.

V čem tedy spočívá?

Je to unikátní koncept a ověřený praxí, který spočívá v tom, že se každý může smát bez důvodu, bez vtipu či komedie, humoru nebo jiných vnějších podmínek.

Smích je otevírán prostřednictvím kombinace cvičení založených na smíchu ve skupině, očním kontaktu a dětské hravosti, což po určitém čase většinou vede k přirozenému a nakažlivému smíchu.

Proč se užívá kombinace slov jóga a smích?

Důvod, proč užíváme v názvu tuto kombinaci slov, je ten, že spojujeme cvičení smíchu, tzv. smíchocviky, a další aktivity s jógovým dýcháním. To dává více kyslíku našemu tělu a mozku, což v nás vytváří pocit zdraví a energie.

Pojetí jógy smíchu je založeno na vědecky ověřeném faktu, že naše tělo nedokáže od sebe rozeznat předstíraný a přirozený smích, pokud jsme se rozhodli smát.

Pro koho je jóga smíchu určená?

Pro lidi, kteří nemají kontraindikaci. Od dětí až po seniory.

A kdo se jí nemůže věnovat?

Jóga smíchu není zázračnou léčbou a neměla by být brána za náhražku lékařské konzultace u fyzických, duševních a psychologických chorob, ale za silnou přírodní a přirozenou doplňující formu léčby. Smích nemusí být vhodný pro každého. Je v něm jisté fyzické napětí a zvyšuje se např. tlak v podbřišku. Nelze ji doporučit lidem trpícím zdravotními obtížemi, které jsou ve vážném, nekontrolovatelném stadiu, ale i konkrétními chorobami. Jde o krvácející hemoroidy, jakýkoliv druh kýly, chronický kašel, jiné akutní symptomy, epilepsii, srdeční choroby, vysoký krevní tlak, inkontinenci, vážnější psychiatrické poruchy a těžké bolesti páteře.

Lidé, kteří podstoupili větší chirurgickou operaci, by měli nejméně 3 měsíce počkat, než začnou s jógou smíchu. Má-li někdo pochybnosti, měl by se poradit se svým lékařem.

Kde se lidé na Chebsku můžou józe smíchu v nejbližší době věnovat?

Jógu smíchu si zájemci můžou vyzkoušet například tuto sobotu na chebském hradě, a to od 15 hodin. Další lekce se pak uskuteční v pondělí 20. června v 18.15 hodin v Městské knihovně Cheb. Termíny akcí zveřejňuji také na svých webových stránkách, které jsou: http://vladimirpalecek-jogasmichu.cz/index.html.

Jak vás napadlo, že začnete jógu smíchu „lektorovat"?

První zájem o jógu jako takovou se začal projevovat v rámci celoživotního vzdělávání na psychoterapeutické fakultě v Praze na základě přednášek pana MUDr. Nešpora na téma vliv jógy a relaxačních technik na současného člověka. Jsem velmi hravý a rád se směju. Už jako malé dítě jsem dělal všemožné ksichty před zrcadlem a před fotoaparátem. Jóga smíchu mě velmi oslovila, protože v ní člověk uvolňuje emoce a napětí v těle. Navíc mi přišla v mém povolání jako adekvátní nástroj pro pacienty na psychiatrii.

Pracujete jako socioterapeut, což je psychicky náročná práce. U čeho si vy sám odpočinete?

Odpočinu si u komedií a dobré beletrie, poezie hudby. Jinak rád plavu, chodím v přírodě, cestuju a píšu poezii, fotím.

Dnešní doba je velmi hektická. Máte nějakou „zbraň" proti stresu?

Nevím, jestli zbraň. Ale jako nástroj proti stresu a na zvědomování věci v životě používám Oshovy meditační techniky, jógu smíchu a další různé terapeutické prostředky. Ale jedno vím určitě, neberu se příliš vážně. Snažím se pečovat o sebe a o vztahy.

Autor: Václava Simeonová

16.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Krajský lídr Realistů Tomáš Ševčík

Prestiž politice mohou vrátit pouze politici, kteří nebudou lidem lhát

Sobotní akce Motýlí běh.
19

Lidé podpořili Motýlím během domácí hospic

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Vystavili houby u rozhledny

Cheb - Které houby jsou ještě jedlé a které už není vhodné na podzim sbírat?

Zimní stadion byl plný tvrdých pěstí

Mariánské Lázně - Již poosmé se mohli příznivci zápasů K-1, MMA a zápasů v thajském boxu těšit na tradiční mariánskolázeňskou Noc boje na mariánskolázeňském zimním stadionu.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení