Letos uspořádal Miroslav Stulák už 20. ročník celostátní dějepisné soutěže studentů gymnázií. Organizátora může kromě jubilea těšit i fakt, že se ročník může pochlubit rekordní účastí i rozpočtem - 75 družstev a 1,5 milionu korun.

Jak byste letošní rekordní ročník ohodnotil?

To byl takový můj životní výkon… (smích) Teď se budu snažit úroveň udržet. Vím, že mě nečeká jednoduchá práce.

Přišly momenty, kdy jste uvažoval nad tím, zda vám za to celá soutěž stojí…?

Samozřejmě, protože celá příprava je hodně náročná. Ale když vidím, kolik lidí soutěži přeje, tak to člověka nakopne.

Vybavíte si první ročník?

Jeho rozpočet byl tři tisíce korun. Tehdy jsem netušil, do jakých rozměrů dojdeme. Snad celou dobu jsem ale cítil trvalou podporu snad ze všech stran. Díky tomu mě bavilo přicházet se stále novými nápady. Třeba před pěti lety jsem si řekl, že bychom zkusili do soutěže zapojit i známé osobnosti. A vyšlo to.

A letos se vám podařilo zapojit do soutěže opravdu výjimečné osobnosti, rektora UK Václava Hampla, arcibiskupa Dominika Duku, lékaře prof. Kouteckého, zpěváka Karla Gotta či hokejového brankáře Dominika Haška. Bylo těžké je přesvědčit ke spolupráci?

Ani ne, nápad se jim líbil, bylo jen obtížné najít vhodný termín k natáčení, protože jsou to velmi vytížení lidé. Díky tomu jsem ale zažil velmi zajímavé okamžiky, například s Karlem Gottem jsme s kameramanem strávili přes hodinu, a přitom se nejen natáčelo, ale pan Gott nám také vyprávěl zajímavé názory a postřehy na určité historické události. Je to opravdu velmi vzdělaný člověk.

Vzpomenete si, kolik studentů se zúčastnilo prvních ročníků?

Soutěž jsem začínal pořádat v domě dětí a mládeže, kde se prvního ročníku účastnilo čtrnáct družstev. Když jsem přešel na gymnázium, využili jsme nabídky, aby se akce konala v aule vysoké školy. Tím se nám možnosti značně rozšířily - vejde se tam 75 družstev. A přesně tolik jsme jich na soutěži poprvé měli. To je ale strop.

A co vás vedlo k nápadu soutěž uspořádat?

Vždycky mě bavilo organizovat, dávat lidi dohromady, a motivovat studenty, aby na sobě tvrdě pracovali. I proto investuji nejvíce financí do hodnotných cen.

Těší vás, když od předních českých historiků slyšíte, že jsou velmi překvapeni bohatými znalostmi účastníků?

Samozřejmě mě velmi těší, když mi naše kapacity řeknou, že úroveň studentů odpovídá vysokoškolskému studiu. Znamená to, že se děti pořádně připravovaly, a že má soutěž smysl a renomé. A s tím souvisí ale i naše gymnázium, které se snaží být příkladnou školou. Nejsem jen učitel dějepisu, ale také manažer, a mým úkolem je školu také propagovat. A soutěž tomu podle mého názoru přispívá.

Mnohé však napadne, proč se studenti chebského gymnázia neumisťují na předních příčkách…?

I naši studenti se připravovali řadu měsíců, ale konkurence je opravdu tvrdá. Nejlepší výsledek studentů naší školy bylo jednou 2. místo a dvakrát třetí. Letos naši studenti skončili v první polovině.

Ti nejlepší se na soutěž připravují opravdu celý rok. Vlastně hned, když se po skončení jednoho ročníku vyhlásí téma pro další.

Záštitu nad letošním ročníkem dějepisné soutěže převzali:

- předseda vlády České republiky Petr Nečas
- předsedkyně vlády Slovenské republiky Iveta Radičová
- předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miroslava Němcová
- předseda Senátu Parlamentu ČR Milan Štěch
- hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný
- Asociace krajů České republiky

Není to obdobné i s přípravou soutěže? Také se asi nezastavíte…

Nepochybně. Když soutěž skončí, připravuje se shrnutí. A vzhledem k tomu, že máme přes 370 sponzorů, není to nic snadného. Všechny kontaktuji, předám jim celé vyhodnocení. To je důležitý krok. Když sponzoři vidí, že jsou jejich finance využité smysluplně, není pro ně zpravidla problém podpořit soutěž i v následujícím roce.