VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Projekt internetizace knihoven má pokračovat

Chebsko - Na Chebsku by hrozilo odpojení od internetu 16 knihovnám. Někdy by došlo i k ohrožení chodu celé instituce

6.3.2012
SDÍLEJ:

KONEC INTERNETU V KNIHOVNÁCH? „To by byla škoda. Internet využívám, když mi nejde doma,“ řekla dvacetiletá studentka Helena z Chebu. „Jistě to tak chodí i jinde,“ dodala. Foto: Deník: Martin Rejsek

V nejistotě jsou stále čtenáři, kteří využívají veřejný internet v knihovnách. Už na konci března by měl totiž Projekt internetizace knihoven (PIK) skončit. Dotovaný program by pak přestal fungovat i v 16 knihovnách na Chebsku, což by ohrozilo i chod některých z těchto institucí.

O konci projektu se začalo mluvit už minulý týden. Ačkoliv neoficiální informace hovoří o tom, že by měl ministr financí Miroslav Kalousek finance najít, nic není jisté. Stále jsou tak téměř dvě desítky knihoven na Chebsku v ohrožení. A některé doslova na připojení PIK závisí leckde celý provoz knihovny. Pokud by se prostředky nenašly, bez internetu by se ocitly knihovny v Aši, Hazlově, Hranicích, Lázních Kynžvartu, Skalné, Dolním Žandově, Lipové, Mnichově, Nebanicích, Novém Kostele, Odravě, Staré Vodě, Trstěnicích, Třebeni, Valech a Vlkovicích.

Mnohde věří, že se situace uklidní.

„Doufám, že k ukončení projektu nedojde,“ uvedla Milena Mašková z hazlovské knihovny. Jak podotkla, internet u ní využívají denně nejen místní obyvatelé, k práci knihovnice jej potřebuje také ona sama. „Pravděpodobně by bylo možné najít i jinou cestu, jak se k internetu připojit, ale termín, ve kterém měl projekt skončit, je dost šibeniční,“ dodala.

Konec projektu by přinesl komplikace také například Ašským.

„Internet bychom si museli platit sami, což by byl jistě citelný zásah do našeho rozpočtu,“ sdělila Jitka Zelinková, ředitelka ašské knihovny. „Není to však jen otázka financí. Internet, který je nabízen v rámci projektu, je bezpečnější a rychlejší nejde totiž o běžné připojení,“ vysvětlovala. I v této knihovně jsou čtenáři zvyklí, že mohou přístup na internet využívat.

Podobné je to také v Hranicích, kde internet využívají asi dvě třetiny registrovaných čtenářů.

„Nedovedu si představit, že by projekt skončil,“ uvedla Miloslava Machová, vedoucí místní knihovny. Pokud by si jej měli obstarat sami, vyžádalo by si to nemalé prostředky. „Pro tak malou knihovnu, jako jsme my, by to byl znatelný zásah do rozpočtu.“

Někde by knihovnám vypomohly obce a města. Například ve Skalné by se pravděpodobně knihovna napojila na internet, který využívá pro svou administrativu.

Prostřednictvím PIK je v současné době připojeno k internetu asi 3 100 knihoven v menších obcích a městech České republiky, což je více než polovina veřejných knihoven. Projekt internetizace knihoven vznikl na půdě Ministerstva informatiky v roce 2004 a jeho cílem bylo vytvořit nabídku míst veřejného přístupu k internetu.

Autor: Václava Simeonová

6.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, je ve finále prestižní soutěže.

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Ilustrační foto

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

OTÁZKA PRO: Milana Vrbatu, mluvčího Městského úřadu v Aši

Cheb - Mluvčí městského úřadu o novém parkovišti.

Joker chystá Zahradní slavnost

Cheb – Jak se městu Cheb podařilo upravit komunitní zahradu v chebské Májové ulici naproti restauraci Hannibal? O tom se může na vlastní oči přesvědčit i veřejnost, a to již v úterý 22. srpna.

Zábava hlupáků aneb vandalové řádí. Škody jsou ve statisících

Karlovarský kraj - Posprejované vagony, zničené lavičky, ulámané části soch nebo poškozené stromy. S nálety vandalů se musí potýkat města v Karlovarském kraji. Ataky se nevyhýbají ani menším obcím. Škody jdou přitom do statisíců.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení