VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Projekt na rekonstrukci sv. Mikuláše čeká jen na finance

Cheb - Původně se počítalo i s generální opravou varhan. Ve zredukovaném projektu se s ní ale kvůli vysoké finanční náročnosti už bohužel nepočítá.

17.8.2013 2
SDÍLEJ:

Kostel sv. Mikuláše. Foto: Václava Simeonová

Jedním z projektů, který by rád získal finance z Regionálního operačního programu Severozápad, je rekonstrukce kostela sv. Mikuláše v Chebu. Ten počítá například se zpřístupněním věže, krypty, rekonstrukcí oken a řadou dalších prací, které si vyžádají 40 milionů korun.

Co vše by v chebském ‚Mikuláši' mělo projít opravou?

„To závisí na tom, jaké finanční prostředky se nám podaří získat," sdělil Petr Hruška, farář chebské římskokatolické farnosti.

„Součástí původní vize celkové rekonstrukce, na kterou jsme podávali žádost o podporu z ROP Severozápad, byla kompletní vnitřní i vnější rekonstrukce chrámového objektu. Protože jsme ale z tohoto dotačního titulu finance nakonec nezískali, projekt jsme byli nuceni značně zredukovat a rozdělit na dvě části. Díky příspěvkům města, kraje a státu na obnovu památkové zóny jsme mohli již letos zahájit výměnu střechy nad presbytářem kostela, která má být dokončena v roce 2014 či 2015," vysvětloval.

„Pokud bychom byli úspěšní v nové žádosti na obnovené čerpání z ROP Severozápad, případně z Norských fondů, plánujeme především rekonstrukci celého střešního pláště kostela, který se již nenávratně drobí a do kostela více a více zatéká," podotkl s tím, že opravdu potřebují i další části chrámu. Součástí projektu je také zpřístupnění jižní věže pro veřejnost. Původně zamyšlený výtah zde ale prozatím nevznikne, s jeho stavbou nesouhlasili památkáři. Kromě toho se plánuje zpřístupnění některých podzemních částí pod podlahou chrámu. „Veřejnosti bychom rádi umožnili zhlédnout některé z historicky cenných součástí inventáře kostela," popisoval farář Hruška.

Původně se počítalo i s generální opravou varhan. Ve zredukovaném projektu se s ní ale kvůli vysoké finanční náročnosti už bohužel nepočítá. Výměna střechy nad hlavní lodí, zpřístupnění věže a krypty, rekonstrukce oken a některé další nutné vnitřní rekonstrukční práce mají vyjít zhruba na 40 milionů korun. Již probíhající výměna střechy nad presbytářem bude stát 2,6 milionu korun.

Autor: Václava Simeonová

17.8.2013 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Na slavnosti piva pojede zvláštní pivní vlak z dolního nádraží

Karlovy Vary - Zvláštní vlak s názvem Karlovarský Chodovar Expres vypraví už podvanácté České dráhy na tradiční slavnosti piva v rodinném pivovaru Chodovar.

Vykrádal auta, teď spadla klec

Cheb - Zloděje, který vykrádal zaparkovaná auta, dopadli chebští policisté. Jednatřicetiletý muž se nejméně ve třech případech v červenci a srpnu násilím vloupal do vozidel.

Do začátku nového školního roku bude oprava hotová

Aš – Základní škola v ašské Kamenné ulici bude mít od začátku nového školního roku nový výtah a plynovou kotelnu. Obě investiční akce za přibližně 3,5 milionu korun v těchto dnech vrcholí a do konce prázdnin by mělo být hotovo.

Peníze navíc ještě města a obce nemají, ale už vědí, jak je použít

Karlovarský kraj - Novela zákona o rozpočtovém určení daní od příštího roku zvyšuje podíl obcí a měst na vybrané dani z přidané hodnoty ze současných 21,4 procenta na 23,58 procenta. A obce i města v celém kraji už mají jasnou představu, co s penězi, které dostanou, budou dělat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení