VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Projekt přístavby knihovny žije

Cheb - Přístavba knihovny by byla „neviditelná". 

26.1.2015
SDÍLEJ:

PŘÍSTAVBA knihovny je naplánovaná jako „neviditelná“.Foto: Ateliér A69

Městská knihovna v Chebu by se mohla dočkat přístavby. Město už má zpracovaný úvodní koncept, ze kterého je patrné, jak by stavba mohla vypadat. Záleží ale na tom, zda město na projekt získá dotaci.

Větší prostor pro volný výběr knih, místo pro konání přednášek a letní kino. Nejen o to by knihovna mohla být bohatší, pokud by se přistoupilo k přístavbě této secesní budovy v centru Chebu.

„Návštěvníci chebské knihovny určitě také dobře vědí, že dětské oddělení a studovna sídlí v jiné budově. Po vybudování přístavby by se všechna oddělení knihovny sestěhovala do jednoho objektu," uvedla místostarostka Chebu Daniela Seifertová.

O přístavbě chebské městské knihovny se mluví již delší dobu. Secesní budova v ulici Obrněné brigády je krásná, ale nedostačuje nárokům moderního knihovnictví.

„V knihovně se v poslední době koná řada kulturních akcí, ale pro jejich pořádání tady chybí odpovídající zázemí," uvedla místostarostka Chebu Daniela Seifertová. „Díky přístavbě by se navíc mohl výrazně rozšířit volný výběr knih, které jsou v současné době z podstatné části uloženy ve skladech a čtenáři si je mohou vybírat jen podle katalogu."

Přístavba by byla součástí celkové obnovy části hradebního příkopu mezi knihovnou a divadelním klubem. Vedle samotné přístavby by tady měla vzniknout také venkovní scéna, která by zároveň sloužila i jako letní kino.

Město už má k dispozici úvodní koncept, jak by plánovaná přístavba mohla vypadat. Zpracoval ho ateliér A69 Architekti a přístavba je přitom navržena jako 'neviditelná' budova. Počítá se totiž, že z této části hradebního příkopu bude odstraněna novodobá navážka. Dvoupodlažní objekt by pak byl přistavěn k hradební zdi sousedící s chodníkem a měl by pochozí střechu. Pouze z prostoru hradebního příkopu by byla viditelná jeho čelní prosklená stěna. Toto řešení vychází z požadavků památkářů, kteří chtějí, aby přístavba byla k okolním historickým objektů velmi šetrná.

„Koncept revitalizace hradebního příkopu předložíme v nejbližší době zastupitelstvu, které by mělo vyslovit souhlas s pokračováním příprav na realizaci. V letošním a příštím roce bychom chtěli zvládnout veškerou projektovou přípravu," upřesnil místostarosta Pavel Hojda. „Zároveň by už mohl probíhat archeologický a stavebněhistorický průzkum, který požadují památkáři. Následně bychom pak mohli přistoupit k odstranění navážky. Samotná výstavba by podle mého názoru mohla začít v roce 2017," podotkl.

Zda se k realizaci projektu opravdu přistoupí, záleží na penězích. Město by takovou akci mohlo jen těžko bez zadlužení financovat z vlastních prostředků, a tak se čeká, zda bude vypsán vhodný dotační titul. V případě, že Cheb dotaci nezíská, projekt prozatím odloží.

Autor: Václava Simeonová

26.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Turistům se v Karlovarském kraji líbí. A tak jich sem přijelo zase více

Policie, ilustrační foto.

Kriminálník zapálil vánoční strom města. A to nebylo vše

Nudná muzea? To už dávno neplatí

Karlovarský kraj - Už dávno neplatí, že muzea nabízejí jen nezáživné výstavy exponátů. Naopak, snaží se vyhovět požadavkům příchozích a nabídnout jim nejen poznání, ale také zábavu. V kraji najdou návštěvníci mnoho těch, která pobaví nebo vrátí do mládí.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Císařův portrét má šanci na nový život

Františkovy Lázně – Monumentální portrét císaře Františka Josefa I. z roku 1869 ležel dlouhá desetiletí poškozen a bez rámu na hradě Seeberg.

Na post šéfa krajské policie si trouflo šest kandidátů

Karlovarský kraj - Už 1. září by měl být vyluštěn tříměsíční policejní rébus. V tento den by měl podle hejtmanky Jany Vildumetzové (ANO) do funkce nastoupit nový krajský policejní ředitel. O místo se ucházelo šest zájemců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení