VYBRAT REGION
Zavřít mapu

První rok byl náročný

Cheb - „Všem zaměstnancům naší školy jsem předložil roční zúčtování své/naší práce," říká ředitel ISŠ

9.6.2014
SDÍLEJ:

Ředitel Integrované střední školy Cheb Mgr. Bc. Tomáš Mašek čelil otázkám studentů. Foto: Deník/Vladimír Kučera

Ředitel Integrované střední školy Cheb Mgr. Bc. Tomáš Mašek (na snímku) čelil otázkám studentů.

Jaký byl první rok ve funkci ředitele? Co se povedlo a co nikoli? Co byste chtěl změnit?

První rok byl náročný. Všem zaměstnancům naší školy jsem předložil roční zúčtování své/naší práce. Dokument je sestaven jako přehled hodnocení míry splnění stanovených cílů, které jsou definovány v koncepci rozvoje školy do roku 2019. Každý si může najít své podíly na dosažení či nesplnění stanovených cílů, každý může hodnotit a stanovit cíle nové. Povedlo se stabilizovat oborovou strukturu, čerpat peníze z mnoha zdrojů, modernizovat školu. Prozatím se nám zcela nepodařilo efektivně propojit a řídit všechny části fungování školy nebo zvýšit úspěšnost našich žáků u maturitních zkoušek.

Jak vidí ředitel budoucnost ISŠ Cheb? Pohltí ji ISŠTE Sokolov, nebo bude stát na vlastních nohách, neboť bude lepší a schopnější?

ISŠTE Sokolov naši školu určitě nepohltí. Místní konkurence je v plošně malém kraji velká, ale naše škola má v systému středních škol své nezastupitelné místo a je významným vzdělávacím centrem regionu. Na vlastních nohách stojíme a stát budeme.

Nedávno byla úspěšně dokončena rekonstrukce budovy Na Hrázi. Chystají se ještě nějaké rozsáhlé opravy některé z dalších budov teoretického nebo praktického vyučování?

Pro roky 2014 2015 je předběžně v plánu kompletní rekonstrukce budovy Houslařské školy s přístavbou a vytvořením Centra dřevozpracujících oborů a dílčí úpravy v budovách odloučených pracovišť Jiráskova a Komenského. Mimo uvedené rekonstrukce je pro roky 2014 a 2015 připravena velmi rozsáhlá modernizace materiálního vybavení úseků odborného výcviku a výuky odborných předmětů v celkové výši cca 35 milionů Kč.

Proč se město Cheb dosud nepostaralo o opravu budovy Komenského, která je v zuboženém stavu? Nechystá se ji škola odkoupit?

Aktuální stav věci je takový, že v rámci rozsáhlejší směny nemovitého majetku darovalo město Cheb budovu odloučeného pracoviště Komenského Karlovarskému kraji (zřizovateli naší školy). Nebude tak potřeba nic odkupovat a budeme hledat zdroj financování velmi nákladných oprav.

Jak se bude v budoucnu řešit úbytek žáků? Máte již teď vymyšlenou nějakou strategii, jak číslo zvýšit?

Příčinami poklesu počtu žáků (pro naši školu ve srovnání s rokem 2008/2009 o cca 40 %) jsou zejména slabé populační ročníky (nízký počet 15letých) a zvýšená míra výskytu školního neúspěchu (žáci opouštějí školu před stanoveným ukončením středního vzdělávání). Mezi nástroje, které využijeme pro zamezení pokračování trendu/zvýšení počtu, patří zvýšení kvality obchodní značky ISŠ Cheb, nabídka oborů, jejichž absolventi jsou poptáváni zaměstnavateli, využívání nástrojů prevence školního neúspěchu. Zásadní změny v příštích cca 10 letech očekávat nelze, protože v Karlovarském kraji se žádná demografická revoluce nekoná. Pro školní rok 2014/2015 se na 4 387 volných míst v prvních ročnících středních škol zřizovaných Karlovarským krajem (údaj nezahrnuje místa na soukromých školách) chystá 2 700 patnáctiletých žáků ZŠ.

Plánujete v příštím školním roce otevřít nějaký nový studijní nebo učňovský obor, či obnovíte nějaký ze zrušených?

Pro školní rok 2014/2015 neplánujeme otevření žádného nového oboru. Oborovou strukturu nelze moc často měnit a její současná podoba splňuje veškeré nároky v kontextu personálního a materiálního zabezpečení provozu školy i potřeb zaměstnavatelů regionu.

Jak vypadá běžný pracovní den ředitele? Je plný administrativy a jednání, nebo se najde i čas na nějaký sport a jiné zájmy?

Každý pracovní den je jiný. Činností, které během pracovního dne vykonávám, je celé řada. Většinou jde o vybranou komunikaci, administrativu, produktivní práci, přípravu systémových změn, koordinaci práce jednotlivých úseků. Volný čas věnuji převážně rodině.

Plánujete spolupráci s firmami, které by poskytovaly našim žákům povinnou praxi, potažmo je v budoucnu třeba zaměstnaly?

Aktuálně spolupracujeme v rámci odborného výcviku a odborné praxe s cca 130 sociálními partnery napříč všemi obory vzdělání. Spolupráce je z pohledu žáka velmi důležitá pro kontakt s pracovním prostředím a technologiemi, pro zaměstnavatele jde o zajímavou možnost zisku zaměstnanců nebo daňového zvýhodnění.

Studenti ISŠ Cheb Ivana Križanová a David Mašek

Autor: Redakce

9.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Ilustrační foto

Zádub-Závišín má zastupitelstvo

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Karlovarský kraj – Jako by se s nimi roztrhl pytel. Svatby v létě jsou prostě in. Snoubenci přitom čím dál více preferují venkovní obřad. A některá místa jsou opravdu netradiční.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Sokolov - Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, by se mohla stát Nej sestřičkou tohoto roku. V Sokolově pracuje s dvouletou přestávkou deset let.

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení