VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Psi v mariánskolázeňském útulku prý nemají komfort

Mariánské Lázně Na Deník se obrátila řada lidí z Mariánských Lázní a okolí, kteří nejsou spokojeni se situací v mariánskolázeňském útulku

9.12.2011 10
SDÍLEJ:

Na Deník se obrátila řada lidí z Mariánských Lázní a okolí, kteří nejsou spokojeni se situací v mariánskolázeňském útulku.Foto: Foto: archív Renaty Osičkové

Přinesli svědectví o tom, jak se v něm zachází se zvířaty a rozhodli se podat trestní oznámení na provozovatele útulku a dokonce i na místní městský úřad.

Podle těchto svědectví dochází k nadměrnému utrácení psů v útulku, zvířata nemají patřičný komfort, jsou podvyživená a nemocná. Policisté už v doprovodu Petra Prokeše, autora trestního oznámení, útulek navštívili. „Mohu potvrdit, že jsme přijali trestní oznámení ve věci týrání zvířat a v současné době prověřujeme, zda tu nedochází k protiprávnímu jednání a další trestné činnosti,“ uvedla policejní mluvčí Martina Hrušková.

Jako příklad je možné uvést případ ohaře, kterého si odvedla Renata Osičková zcela vychrtlého. Provozovatel útulku Mirko Pyskatý špatný stav psa nepopírá.

„Když jsem si před několika dny našla na webových stránkách útulku německého ohaře Arama, rozhodla jsem se, že ho budu chodit alespoň venčit, protože v té době jsem si nechtěla pořizovat psa,“ uvedla Renata Osičková. „V nabídce byl od srpna, já jsem přišla koncem listopadu. Ošetřovatel mi vydal absolutně vychrtlého, podvyživeného psa, který vzhledem ke svému zuboženému stavu nemohl ani jít. Podlamovaly se mu zadní běhy, byl apatický a nervózní. Druhý den jsem se pro něj vrátila s tím, že si ho již ponechám. Z fotografie na stránkách útulku je patrné, že Aram do útulku přišel v relativně dobré kondici. Jeho stav se tedy nezhoršil během dvou až tří dní, nýbrž strádal delší dobu a nikdo jej neošetřil.”

„Ohař byl skutečné vyhublý a je u nového majitele,“ řekl provozovatel útulku Mirko Pyskatý. „Klinicky nevykazoval žádné příznaky onemocnění a na jakoukoliv doplňkovou výživu nereagoval. Problémy jsou zřejmě psychického rázu z opuštění majitelem. Lovečtí psi bývají často na majitele úzce fixováni. Můžeme jen doufat, že se tento nádherný pes v nové rodině ze svých problémů dostane.“

Klára Jandová ještě uvedla další příklad. „Sehnala jsem rodinu pro staforda Rastyho, který měl jet na Moravu. Když jsem v pondělí chtěla zajistit jeho převoz, bylo mi řečeno, že pes jel do Prahy do hlídací agentury. Když jsme chtěli dohledat kam, najednou jim prý z agentury utekl, nakonec vyplavalo na povrch, že pes se uspal, že prý měl nemocné ledviny. Zda byl pes vážně nemocný, zda byla udělána nějaká vyšetření a podobně, toto se již nikdo nedopátrá a dopátrat se ani nechce. O těchto úkonech, rádoby umisťovacích akcích, které jsou jen zástěrkou pro euthanazii, všichni ví. Ví o tom veterinární správa, ví o tom město, ví o tom široká veřejnost, a to nejen v Mariánských Lázních., ale ze státních orgánů opět nikdo nic nedělá.“

I zde se Mirko Pyskatý vyjádřil: „Staford byl těžký epileptik se stavy nadměrné agresivity - dvakrát zakousl psa a utracen byl pro náhlý nezvládnutelný status epilepticus. Terapie nebyla úspěšná a to byl zřejmě i důvod opuštění psa majitelem.“ Na závěr ještě dodal: „Jsem ochoten okamžitě předat vedení útulku komukoliv, ale má nabídka rezignace byla vedením města odmítnuta. Pro narůstající problémy v útulku jsem rozhodnut ukončit svou činnost ke konci příštího roku. V práci jsem přestal vidět smysl - není potentní legislativa, jež by regulovala pobyt zvířat v útulku. Ty byly zřizovány pro psy, o které se lidé nemohli starat, nebo na přechodnou dobu o psy zatoulané. V současné době útulky fungují jako suplenti péče o zvířata, jež nikdo nechce, za narůstajících nákladů ze společné kasy.“ Vedoucí odboru životního prostředí v Mariánských Lázních Pavel Nečas o situaci není informován, ale řekl, že až bude mít potřebné informace, přijme opatření.

Autor: Nataša Šmatová

9.12.2011 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Na slavnosti piva pojede zvláštní pivní vlak z dolního nádraží

Karlovy Vary - Zvláštní vlak s názvem Karlovarský Chodovar Expres vypraví už podvanácté České dráhy na tradiční slavnosti piva v rodinném pivovaru Chodovar.

Vykrádal auta, teď spadla klec

Cheb - Zloděje, který vykrádal zaparkovaná auta, dopadli chebští policisté. Jednatřicetiletý muž se nejméně ve třech případech v červenci a srpnu násilím vloupal do vozidel.

Do začátku nového školního roku bude oprava hotová

Aš – Základní škola v ašské Kamenné ulici bude mít od začátku nového školního roku nový výtah a plynovou kotelnu. Obě investiční akce za přibližně 3,5 milionu korun v těchto dnech vrcholí a do konce prázdnin by mělo být hotovo.

Peníze navíc ještě města a obce nemají, ale už vědí, jak je použít

Karlovarský kraj - Novela zákona o rozpočtovém určení daní od příštího roku zvyšuje podíl obcí a měst na vybrané dani z přidané hodnoty ze současných 21,4 procenta na 23,58 procenta. A obce i města v celém kraji už mají jasnou představu, co s penězi, které dostanou, budou dělat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení