VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Řada exponátů z depozitáře se své výstavy nikdy nedočká

Cheb - Ty návštěvnicky nejatraktivnější předměty si lidé mohou prohlédnout v expozicích.

9.9.2013
SDÍLEJ:

Běžně nepřístupný centrální depozitář chebského muzea se o víkendu otevřel veřejnosti. K vidění tak byla například sbírka hodin, loutek či nábytku.Foto: Václava Simeonová

 Běžně nepřístupný centrální depozitář chebského muzea se o víkendu otevřel veřejnosti. K vidění tak byla například sbírka hodin, loutek či nábytku.

Vlhkost, slunce, prach nebo také výkyvy teplot. To jsou největší nepřátelé většiny věcí, které jsou v centrálním depozitáři uložené. Také proto se do těchto prostor veřejnost běžně nepodívá. Jednou za čas ale muzeum udělá výjimku. Letos návštěvníci viděli přibližně pětinu toho, co depozitář skrývá.

„Snažíme se lidem ukázat to, co nespatřili při předešlých dnech otevřených dveří," uvedla Iva Votroubková, etnografka z chebského muzea. Ta také vysvětlila, že ty návštěvnicky nejatraktivnější předměty nejsou uložené v depozitáři, ale lidé si je mohou prohlédnout ve stálé expozici nebo při výstavách.

Obsah depozitáře je možné obecně rozdělit do dvou skupin. První část exponátů časem může přejít do expozice, většina ale nikdy vystavená nebude. Jde třeba o herbáře nebo dokumenty, které zachycují různé regionální rozmanitosti v určité době, což je část určená především odborníkům. A jak se rostliny uchovávaly kdysi a jak dnes, ukázal zájemcům botanik Jiří Brabec. K vidění byl herbář z tepelského kláštera, ale i ten moderní. A pro laiky tak bylo celkem překvapivé, že se i dnes rostliny ukládají mezi savé papíry. Jak Jiří Brabec vysvětlil, z fotografie odborníci nezískají DNA, navíc také nikdy nemohou dopředu tušit, jaký detail je bude v budoucnosti zajímat herbář tak zůstává léty ověřenou jistotou.

„Mě nejvíc zaujala restaurátorská dílna," řekla Marta Hájková z Chebu, která se na den otevřených dveří přišla podívat. „Jako dítě jsem snila o tom, že budu jednou dělat něco takového."

Další akce se v chebském muzeu uskuteční tento týden ve čtvrtek, kdy v 17 hodin začne vernisáž výstavy s názvem 'Ptáci se vracejí! … k poctě Františka Lagarde'.

Jejími autory jsou vesměs ornitologové, členové 4. základní organizace Českého svazu ochránců přírody.

Autor: Václava Simeonová

9.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Keramická škola v Karlových Varech.

Památkáři protestují proti demolici keramky

Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Zádub-Závišín má zastupitelstvo

Zádub-Závišín - Dlouhé měsíce byla obec Zádub-Závišín na Chebsku bez usnášeníschopného zastupitelstva.

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Karlovarský kraj – Jako by se s nimi roztrhl pytel. Svatby v létě jsou prostě in. Snoubenci přitom čím dál více preferují venkovní obřad. A některá místa jsou opravdu netradiční.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Sokolov - Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, by se mohla stát Nej sestřičkou tohoto roku. V Sokolově pracuje s dvouletou přestávkou deset let.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení