Rajonizace. Slovo, které stále častěji vyslovují nejvyšší představitelé Policie České republiky i představitelé městských samospráv.
„To už tu přece bylo. Kdysi měl každý policista svůj okrsek, který znal jako své boty. Akorát se okolo toho tolik nemluvilo,“ poznamenal Jan Pohanka z Chebu.

Na Chebsku už k tomuto kroku přistoupili na začátku roku městští policisté v Chebu, před nedávnem se přidala také policie v nedalekých Mariánských Lázních.
„Rajonizace je takříkajíc běh na dlouhé trati. V našem případě už má ale své první dobré výsledky. Týkají se například vzniku černých skládek ve městě,“ poznamenal velitel chebské městské police Jiří Šmolík.

Chebští strážníci si město rozdělili do devíti rajónů. Každý z nich má na starosti pevně určená dvojice strážníků.
„Neznamená to ale, že strážníci půjdou dům od domu se každému představit, i když už jsem se s tímto názorem setkal,“ podotkl Šmolík.
Podle něj musí každý z příslušníků chebské městské police dobře znát celé město. „Svůj okrsek ale musí znát ještě lépe. Vědět, kde se setkávají různé partičky a kde hrozí největší bezpečnostní rizika,“ zdůraznil Šmolík. Proto strážníci musí při každé službě nejen splnit rozkazy velitele, ale také absolvovat pochůzku a seznámit se se situací v určeném rajónu.

„Strážníci by měli více chodit pěšky, aby je bylo vidět. Myslím, že více přísnosti by také neuškodilo,“ nechal se slyšet Pavel Šuster z Chebu.

„Strážníky vidím, jen když někde dávají botičku nebo ráno u školy, kam vozím dceru,“ řekl David Růžička z Chebu. „Zaměřují se pořád na jedno a to samé. Co kdyby začali dávat pokuty také chodcům, co chodí na červenou nebo cyklistům, kteří jezdí bezhlavě po pěší zóně v centru,“ navrhl.

Podle Šmolíka ale strážníci musí část služeb absolvovat v autě, protože katastr Chebu je velmi rozlehlý.
„A pokud se týká cyklistů a jejich chování v ulicích, máme už v plánu zaměřit se na jejich kontroly,“ reagoval velitel chebské městské policie.