VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Redukce tříd na gymnáziu? Lidé se s ní smířit nechtějí

Cheb:Proti záměru Karlovarského kraje se postavili učitelé, rodiče i představitelé města

28.11.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/ Václava Simeonová

Příští rok by se měla na chebském gymnáziu otevřít jen jedna prima. To je vize, se kterou přišel zřizovatel školy, Karlovarský kraj. Proti jsou ale nejen rodiče. A tak proti záměru vznikla petice.

„Návrh na utlumení počtu tříd osmiletých gymnázií skutečně existuje a netýká se pouze Gymnázia Cheb, ale také Gymnázia Ostrov,” potvrdil hejtman Josef Novotný. „Důvody jsou zřejmé a v první řadě je to pokračující nepříznivý demografický vývoj, kdy do středního vzdělávání vstupuje stále méně žáků,” vysvětlil s tím, že svou roli hraje i fakt, že původním vládním záměrem bylo zřídit víceletá gymnázia pouze v takovém rozsahu, aby do nich byli přijímání pouze skutečně talentovaní žáci. A právě k této myšlence se vláda i kraj chtějí vrátit.

Z vládou schváleného plánu vyplývá, že by mělo z 5. tříd odcházet na gymnázia 5 až 10 procent žáků. „V současné době tomu ale tak není, v Karlovarském kraji je toto procento 12, utlumením 2 tříd se dostaneme na 10 procent,” argumentuje hejtman. „Skutečnost, že se záměr snížení počtu tříd týká právě chebského a ostrovského gymnázia vychází ze snahy o zajištění proporcionálního rozložení osmiletých gymnázií v jednotlivých okresech, které bude v případě realizace tohoto záměru následující: okres Cheb tři třídy, a to v Chebu, Mariánských Lázních a Aši, okres Sokolov dvě třídy, a to v Sokolově a Chodově, okres Karlovy Vary tři třídy, a to dvě na gymnáziu Karlových Varech a jedna v Ostrově.”

Problémem je podle Josefa Novotného i fakt, že si žáci přestávají vybírat odborné střední školy. Odpovědností kraje podle jeho slov je zabezpečit, aby s cílem zachování kvality poskytovaného vzdělávání byli žáci přijímání do oborů, pro něž mají odpovídající studijní předpoklady. Jak hejtman dodal, důvodem k utlumení tříd jsou také peníze.

Plánovaný krok se ale nelíbí rodičům. „Myslím, že by kraj neměl suplovat naši roli,” řekla Hana Dvořáková z Chebu, která už petici podepsala.

Školu podporují i představitelé města. „Rozhodně se mi to správné nezdá,” odpověděl starosta Pavel Vanoušek na otázku, jaký názor na redukci tříd má. „S představiteli Karlovarského kraje budeme jednat a žádat přehodnocení současného stanoviska.”

Proti záměru kraje se postavil také zástupce ředitele chebského gymnázia Josef Hazi. Podle něj není správné, aby se porovnávaly počty tříd v jinak velkých městech. Jeho celé vyjádření naleznete na straně 10.

Autor: Václava Simeonová

28.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mariánskolázeňští fotbalisté odjížděli do Plzně na hřiště Petřína s cílem urvat alespoň bodík. To se ale nepovedlo.
7

Vítězství si venku připsali jen borci karlovarské Slavie

Integrovaná střední škola technicko-ekonomická v Sokolově. Původní budova navazuje na nový skelet.

Miliony pomáhají modernizovat výuku

Zastávka bude počítat, kolik projede cyklistů

Ostrov - Zapomenutá železniční zastávka se dočká nového vzhledu a chytrého počítadla.

Domov je ve špatném stavu, čeká ho rekonstrukce

Plesná - Špatný technický stav Dětského domova v Plesné se rozhodl vyřešit Karlovarský kraj. Domov se v letošním roce dočká nových oken a elektroinstalace.

Nehod výrazně přibylo, jejich obětí naštěstí ne

Karlovarský kraj - Bezmála o dvě stovky dopravních nehod více než vloni vyšetřovali policisté v Karlovarském kraji od ledna do července. Nárůstu počtu bouraček naštěstí neodpovídal počet usmrcených lidí.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení