VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Řeka Odrava ohrožovala obyvatele obce velkou vodou

Mostov -Lidé v Mostově říkají, že to ještě nic není, voda prý často dosahuje až do středu obce, někdy i víckrát do roka

12.1.2011
SDÍLEJ:

VELKÁ VODA. Řeka Odrava se v Mostově u Odravy rozlila z koryta. Jak ale uvedli místní, bývá to i horší, a to několikrát do roka. Foto: Deník: Nataša Šmatová

Holiny, pytle s pískem a suchý humor. Takové vybavení nyní potřebují obyvatelé Mostova u Odravy na Chebsku. Říčka Odrava se vylila z břehů a ohrožovala domy nejblíž k vodě. Na březích vyrostly zábrany z pytlů s pískem.

Nejvíc ohrožen byl jeden z rodinných domů, kde ovšem za vraty štěkal pouze pes.
Zato sousedé o kousek výše se rozpovídali. „To ještě nic není. Tak dvakrát nebo třikrát do roka, podle počasí, tu bývá vody víc. Když upouští nedalekou přehradu, dosahuje voda až na cestu ve středu obce. To už je na lodičku,“ smála se maminka za oknem rodinného domu.

„Je to tak a čekám, že to letos bude ještě horší. Jen se podívejte na ty hromady sněhu,“ přidal se místní senior. „Nemáme to jednoduché. Ta řeka mívá obvykle tak třicet metrů na šířku,“ řekl. „Teď se člověk nedostane ani na nádraží, cesta parkem je úplně zatopená a bez holin tam neprojdete,“ ukázal, jak vysoké by ty holiny musely být. Chodec by se v parku brodil metrovým jezerem.

„Voda už naštěstí opadá, všude jsou pytle s pískem a čekáme, co ukážou následující dny,“ poznamenala starostka Odravy Alžběta Derahová.
Odrava pramení na německém území jako Nikolausbach jen několik set kroků od státní hranice na úbočí Hraničního vrchu severozápadně od městyse Mähring. Tok míří zpočátku jihozápadním směrem, po několika kilometrech od soutoku s potokem Griesbach u osady Hiltershof přebírá jméno Wondreb.

Po zbytek své pouti opisuje Odrava velký oblouk zhruba ve směru hodinových ručiček, protéká městem Waldsassen a poblíž Hrozňatova vstupuje na české území. Východně od Chebu zadržuje vody Odravy přehrada Jesenice. Po průtoku vsí stejného jména dovršuje svůj běh vyústěním do řeky Ohře nedaleko Mostova.

Autor: Nataša Šmatová

12.1.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plynová pistole.

Trojici lidí vulgárně nadával, s pistolí v ruce křičel, že je zabije

Ještě do konce prázdnin je v chebské městské knihovně k vidění výstava s výmluvným názvem Svět Sherlocka Holmese.

Sherlock Holmes ožívá v knihovně

Na vodě letos v pohodě? Sem tam mráček

Karlovarský kraj – Vodácká sezona na Ohři se letos vydařila, shodují se majitelé půjčoven, tábořišť i samotní vodáci. Přestože ještě nekončí, hlavní nápor má řeka s blížícím se koncem letních prázdnin už za sebou.

Kamion kočárky nedovezl, skončil v plamenech

Františkovy Lázně – Technická závada stojí za požárem kamionu u Františkových Lázní. Kamion převážel dvě stovky kočárků.

Trhy mají v lázních úspěch, v Aši se teď budou konat jen jednou měsíčně

Chebsko - Kdy a kde budou mít farmářské trhy úspěch, to je těžké odhadnout. A to i pro jejich zkušené organizátory. Například v Chebu se zatím neujaly, oproti tomu ve Františkových či Mariánských Lázních mají úspěch.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení