VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Řízení o spalovně může pokračovat

Chebsko - Územní řízení o chebském Zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) může pokračovat. Ve věci bude i nadále rozhodovat ašský stavební úřad, Ministerstvo pro místní rozvoj totiž nevyhovělo námitce, že je ašský starosta Dalibor Blažek podjatý.

18.11.2016
SDÍLEJ:

Vizualizace plánované spalovny v Chebu.Foto: Foto: ZEVO

Projekt spalovny od začátku provází protesty skupiny obyvatel. Námitek pro podjatost starostů či úředníků padlo tolik, že se projekt téměř na dva roky zastavil a spis putoval po úřadech regionu. Nakonec rozhodlo Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), že o věci rozhodne ašský stavební úřad. Proti tomu ale dorazilo na krajský úřad několik námitek, třeba pro podjatost tamního starosty Dalibora Blažka. Krajský úřad ho sice odmítl vyloučit z projednávání, ale jeden z účastníků se proti tomu odvolal. Krajský úřad proto v polovině srpna předal odvolání proti jeho rozhodnutí zpět na MMR.

„Uvedeným usnesením bylo rozhodnuto, že starosta města Aše Mgr. Dalibor Blažek není vyloučen z projednávání a rozhodování ve věci územního řízení o umístění stavby," sdělila v srpnu mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.

A ministerstvo odpůrcům projektu za pravdu nedalo.

„Ministerstvo pro místní rozvoj rozhodnutím ze dne 31. 10. 2016 v odvolacím řízení zamítlo odvolání a potvrdilo usnesení Krajského úřadu Karlovarského kraje o tom, že starosta města Aše není vyloučen z projednávání a rozhodování ve věci vydání územního rozhodnutí o umístění stavby ZEVO (Zařízení na energetické využiti odpadu) Cheb," potvrdil Vilém Frček z odboru komunikace MMR.

S nápadem postavit ZEVO na chebském Švédském vrchu přišla společnost Terea, ve které má padesátiprocentní vlastnický podíl město Cheb. Podle chebského starosty Petra Navrátila je situace kolem ZEVO příkladem toho, jak paralyzovat jakýkoliv projekt, se kterým skupina lidí nesouhlasí. „Je to problém, se kterým by se mělo něco dělat. Je to návod pro lidi, jak zastavit jakýkoliv záměr," řekl.

Řeší tedy MMR, jak předcházet tomu, aby třeba územní řízení netrvalo dva roky?

„Obecně je lhůta pro vydání územního rozhodnutí až 90 dnů. MMR však nepřísluší předjímat vývoj konkrétního řízení vedeného věcně a místně příslušným správním orgánem prvního stupně," vysvětlil Vilém Frček. „S ohledem na právními předpisy upravenou hierarchickou strukturu organizace výkonu přenesené působnosti Ministerstvu pro místní rozvoj ani jako ústřednímu správnímu orgánu nepřísluší zasahovat do pravomocí krajského úřadu jako správního orgánu bezprostředně nadřízeného stavebnímu úřadu," doplnil.

A co to vlastně ZEVO (zařízením pro energetické využití odpadu) znamená? Zákon o odpadech stanovil, že je takové zařízení, které získá a využije z odpadu nejméně 65 % energie. Pokud zařízení tuto účinnost nedosáhne, jedná se jen o spalovnu.


Autor: Václava Simeonová

18.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Ilustrační foto

Zádub-Závišín má zastupitelstvo

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Karlovarský kraj – Jako by se s nimi roztrhl pytel. Svatby v létě jsou prostě in. Snoubenci přitom čím dál více preferují venkovní obřad. A některá místa jsou opravdu netradiční.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Sokolov - Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, by se mohla stát Nej sestřičkou tohoto roku. V Sokolově pracuje s dvouletou přestávkou deset let.

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení