VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Román německých autorů čtenáře přivede i do Chebu

Chebsko –Knihu s názvem Wilde Grenze – Divoká hranice právě do češtiny překládá Olga Kupec z Františkových Lázní.

4.11.2010
SDÍLEJ:

OLGA KUPEC Z FRANTIŠKOVÝCH LÁZNÍ ukazuje originál publikace Divoká hranice. V současné době knihu, která vyšla minulý rok, překládá do češtiny. Foto: Deník/ Vladimír Kučera

Vztahy Čechů a Němců, hranice obou států, kriminalita. I to najdou čtenáři v románu Wilde Grenze – Divoká hranice autorů Rainera a Birgit Königových ze Selbu. Knihu vydanou v minulém roce právě do češtiny překládá Dr. Olga Kupec z Františkových Lázní. Ta také Deníku román přiblížila.

Přibližte, o čem kniha je.

Tématem tohoto velice napínavého kriminálního příběhu jsou hranice a kriminalita, právě tato dělící čára provokuje k prostituci a obchodu s lidmi.
Ale najde se zde i mnoho příležitostí k pojednání o problémech, které kalí sousedské vztahy mezi Němci a Čechy. Autoři se pouští do diskuze o Benešových dekretech a zaujímají jasný postoj: „Mnozí naši spoluobčané podléhají klamům, když věří, že lze dekrety jednoduše anulovat a následně že bude snad možné, vrátit vše do starých kolejí a zákonů.“

Máme to chápat tak, že v románu autoři poučují…?

Kniha s pozvednutým ukazovákem o morálce nekáže. Dominantním stylem je ironie a humor, když se vyšetřovatelské duo, český komisař Josef Brückner a německý učitel Jan Král prodírají příběhem a přitom si vypráví o všem možném a zvláště o česko-německém bytí a emocích.
Významnou myšlenkou tohoto románu je také princip naděje spojený s postavou - Anetou Kučerovou z Chebu, která s hodností poručíka dává svými postoji naději na lepší soužití sousedů.

Co byste na knize ocenila?

Pro českého čtenáře stojí jistě za povšimnutí i důkladné rešerše, které jsou východiskem pro detailní popis míst, na kterých se na české straně odehrává děj románu. V neposlední řadě si zaslouží ocenění podrobný pohled na práci policistů na obou stranách hranice.

Vystihli podle vás autoři českou povahu?

Autorům jsou Češi se svými problémy a nadějemi důvěrně známi. Důkazem toho jsou rozmanité charaktery českých postav a ne klišé a předsudky o české povaze.

Román se tedy odehrává převážně v Chebu?

Cheb patří mezi hlavní místa činu, ale děj románu zavede čtenáře také do Aše, Nové Vsi či do Doubravy a na německé straně do Selbu, Hohenbergu i Tirschenreuthu.

Román se odehrává na české i německé straně okolí Chebu, v oblasti zvané Egrensis a dříve Egerland. Dokáži si však představit, že mnohé z tohoto příběhu se bude zdát obyvatelům podél celé česko německé či česko rakouské hranice tak nějak povědomým.

Víte, kdy by se měl český překlad knihy objevit na pultech obchodů?

V současné době probíhají jednání s nakladatelstvími. Důležité je dořešit otázku financování celého projektu. Velice si cením signalizované nejen finanční podpory tohoto projektu Česko německým fondem budoucnosti. Pevně věřím, že do poloviny příštího roku budou mít i čeští čtenáři možnost si tento napínavý kriminální příběh přečíst. S přispěním vašeho deníku mohu čtenáře ale již nyní pozvat na malou literární ochutnávku z tohoto románu na vaše internetové stránky.

Zkuste čtenáře nalákat a povězte, jak kniha začíná.

Otevřené hranice mezi Českem a Německem. Lidé si zvykli na návštěvy sousedů. Avšak nejen nevinní kupující a zboží překračují hranice…. Konečně začínají přemýšlet o spolupráci i policejní úřady obou zemí.

Kde však má vzít bavorské ministerstvo vnitra česky mluvící úředníky? Zde vstupuje do hry Jan Král, pedagog ze Selbu, bývalý učitel na policejní škole a rodilý Čech. V Chebu je přidělen veliteli policejního útvaru Josefu Brücknerovi. Společně jsou konfrontováni s vraždou i únosem. Stopy vedou na obě strany hranice.

To co bylo plánováno jako krátký výměnný program, se rychle mění v dramatický kriminální případ, ve kterém si již nikdo není jist, kdo je přítelem a kdo protivníkem.

Ukázka z románu zde, druhá zde!

Autor: Václava Simeonová

4.11.2010
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Ilustrační snímky z pořadu Malé lásky
15

Pusťte si televizi. Rodí tam Plzeňanky

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Vítězství si venku připsali jen borci karlovarské Slavie

Karlovarský kraj - Jediné vítězství, jediné tři body. Tak ty si tentokrát dovezly celky z Karlovarského kraje hrající divizi ze hřišť soupeřů. Úspěšná byla Slavia Karlovy Vary, která vyplenila Přeštice poměrem 5:2.

Miliony pomáhají modernizovat výuku

Karlovarský kraj – Rušno bylo přes prázdniny ve školách v Karlovarském kraji.

Zastávka bude počítat, kolik projede cyklistů

Ostrov - Zapomenutá železniční zastávka se dočká nového vzhledu a chytrého počítadla.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení