VYBRAT REGION
Zavřít mapu

chtějí motivovat hlavně mladé lidi

CHEBSKO - Sdružení je iniciativou mladých lidí

15.8.2007
SDÍLEJ:

Vedoucí divadelního souboru La BastaFoto: Foto: Archív souboru

'Hýbat hranicemi' je heslo, pod kterým pracuje občanské sdružení A BASTA!. V Chebu, Mariánských Lázních a Aši jsme měli možnost zhlédnout zajímavá divadelní představení pod patronátem této organizace. Jako herci zde figurovali mladí Češi a Němci. Na několik otázek nám odpověděl jednatel sdružení, Pavel Křeček.

Kdy a z jakého důvodu vzniklo sdružení A BASTA! ?
Vzniklo v roce 2002 jako iniciativa mladých lidí, kteří se chtěli aktivně podílet na organizaci a uměleckém vedení česko-německých divadelních projektů pořádaných Centrem dramatické výchovy v Norimberku.

Čím se sdružení zabývá?
Činnost A BASTY! spočívá hlavně v organizaci, uměleckém vedení a propagaci česko–německých divadelních projektů. Společně se svým německým partnerem - Centrem dramatické výchovy v Norimberku – rovněž vytváří česko-německou kulturní síť. Jejími členy jsou mladí lidé z Čech a Německa, převážně bývalí účastníci projektů. Ti se aktivně zapojují do organizace divadelních projektů. Ve sdružení pracují mladí lidé ve věku mezi 16 a 25 lety, středoškoláci, vysokoškoláci i pracující z Prahy, Vimperku, Mariánských Lázní, Aše, Plzně…

Pro koho jsou určena tato představení?
Často záleží na konkrétním projektu. Převážně ale nejsou představení zaměřena na konkrétní cílovou skupinu. Chceme oslovit místní obyvatelstvo a hlavně mladé lidi. Představení jako taková jsou však pouze konečným produktem česko-německého setkávání, který je představen veřejnosti. Důležitější je samotný proces tvorby představení.

O čem jsou vaše představení?
Záleží na tématu, kterému se daný projekt věnuje. Tématem představení, která se odehrála na železničním vagonu, a která mohli diváci zhlédnout hlavně v Chebu, byly minulý rok dopisy českých a německých obyvatel Pasova a Chebu. V druhé části pak postřehy z kanceláří ztrát a nálezů na pasovském a chebském nádraží. Dalším tématem byla mimo jiné přání obyvatel Prahy a německého Norimberku.

Jaký je váš cíl?
Naším cílem je pomocí divadelních projektů rozvíjet česko-německé kulturní vztahy. Těžiště naší činnosti je kulturní práce s českou a německou mládeží. Chtěli bychom kreativní uměleckou formou přiblížit mladým lidem kulturní zázemí jejich vrstevníků ze sousední země a svou prací je motivovat k dalšímu rozvoji česko-německých vztahů.

Financujete si svou činnost sami nebo máte nějaké sponzory?
Samotnou správu sdružení si financujeme sami. K tomu nám slouží členské příspěvky. Pomáhají nám i sponzorské dary, například od Českých drah. Na financování projektů získáváme peníze z grantů takových organizací jako jsou Česko-německý fond budoucnosti, Nadace Roberta Bosche, Tandem Regensburg nebo Česká národní agentura v rámci Programu Mládež v akci.

Jaké akce plánujete do budoucna?
Letošní rok už máme velké projekty za sebou, před námi stojí jen konference v německém Schönsee, kde se sejdou všichni členové této kulturní sítě a budou plánovat divadelní činnost na příští rok. Dále pak nově chystáme projekt partnerských měst Plzně a Řezna a spoustu malých třídenních akcí. Každý zájemce o účast je samozřejmě vítán. Musí ovšem splňovat dvě následující podmínky: věk mezi 16 a 23 lety a musí pocházet z česko-německého pohraničí. Kontakt mohou najít na našich internetových stránkách www.a-basta.cz

15.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Do začátku nového školního roku bude oprava hotová

Ilustrační foto

KRAJSKÝ PŘEBOR: Tahák obstará Ostrov, vyzve Toužim

Bijí srdce fanoušků pro hokejisty Energie?

Loket – Vyburcovat fanoušky karlovarských hokejistů k podpoře klubu. Ukázat, že při svých hráčích stojí, i když se jim zrovna nedaří.

FOTOGALERIE: Sokolov v sobotu patřil triatlonistům

Sokolov – Kolotoč závodů Českého poháru v triatlonu se v sobotu zastavil v Sokolově, konala se tu Velká cena města Sokolova a Karlovarského kraje.

Volby 2017. Zn.: Člověče, nezlob se

Karlovarský kraj - Jednadvacet politických stran a hnutí se bude v letošních parlamentních volbách ucházet o voličské hlasy. Jejich počet tak oproti minulým volbám, které se konaly v roce 2013, zbytněl o tři politické subjekty. A stejně tak jsou změny i ve složení odevzdaných kandidátek.

Policie hledá násilníka, ubližoval tříletému chlapci

Sokolovsko - Sokolovští kriminalisté pátrají po 29 letém muži z Kynšperku nad Ohří, který je asi 178 cm vysoké střední postavy, má krátké rovné hnědočerné vlasy na ježka, hnědé oči a prořídlé strniště.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení