"Pohár mé trpělivosti přetekl,“ řekl osmapadesátiletý Rudolf Skubenič z Chebu. Ten se rozhodl na podporu dodržování práva, zákonů a vnitřních předpisů policie, státního zastupitelství a soudů držet hladovku.

„Jsem přesvědčen, že z devadesáti procent se u nás právo nedodržuje,“ uvedl s tím, že k tomuto zásadnímu kroku ho donutily instituce svou nečinností a nedodržováním zákonů. Skubenič v minulých letech absolvoval řadu soudních sporů.

Na seznamu soudních sporů je například případ, který se týká údajné nelegální kontroly ze strany úřadu práce. „Kontrolu prováděli pracovníci úřadu a u jimi předloženého protokolu nebylo řádně vyplněno číslo jednací. Tím, že začali neoprávněnou protizákonnou prohlídku, porušili zákon,“ řekl Skubenič. Dalším z celkem sedmi případů je spor se společností Terea, ve kterém se obrátil na inspekci. „Inspektor ale podle mého názoru jednal liknavě a se svou stížností jsem se obrátil na kancelář ministra vnitra,“ přiblížil Skubenič. V dalším případě zase soud podle Skubeniče ignoroval to, že jeho protistrana porušila zákon o účetnictví a soud rozhodl v jeho neprospěch.

Cheban požaduje vznik zvláštní komise, která přezkoumá jeho podněty a výsledek zveřejní.

„Komise by měla být složená nejen z policistů, ale také nezávislých advokátů, notářů a dvou novinářů. To jsem také napsal do svého prohlášení, které jsem zaslal například ministrovi spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi,“ uvedl.

Skubenič svým protestem riskuje hlavně své zdraví a život. „Tatínek je diabetik a musí si píchat inzulin. Navíc bere také různé léky,“ potvrdila jeho dcera Kristýna Brožová Skubeničová. Sám Skubenič se v současné době po zdravotní stránce necítí vůbec dobře. „Je mi blbě, to víte, od pondělí nejím. Jestli se bojím? Ani nevím, beru to tak, že co přijde, to přijde,“ dodal.