VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ruskám se z Chebu vůbec nechtělo

Chebsko, Nižní Tagil - „To bylo v roce 1985 a byla jsem třináctileté děvče. Vyhrála jsem druhé místo v žákovské soutěži zaměřené na tehdejší Československo. A cenu tvořil pobyt na táboře ve vaší vlasti. A v Čechách mi to doslova učarovalo," vzpomínala Elena Feščenko z dalekého Tagilu. 

10.11.2014
SDÍLEJ:

SOUBOR ´Smile´ krásný zpěv, ale i pohledná děvčata.Foto: Deník/ Vladimír Kučera

Českou republiku si doslova zamilovala. A nikdy nelituje strávit nekonečný čas na cestě dlouhé čtyři tisíce kilometrů, které dělí její domovinu od Karlovarského kraje. Poslední dobou často navštěvuje Chebsko a mnohdy při různých akcích pomáhá s tlumočením z českého jazyka do ruštiny. O kom je řeč? O ruské pedagožce Eleně Feščenko z Nižního Tagilu. Ta se už podruhé aktivně účastnila Mezinárodní taneční soutěže Grand Prix Cheb. Chebský deník s ní hovořil nejen o této reprezentativní akci.

Uvedete, jak jste se dostali k účinkování na Mezinárodní taneční soutěži Grand Prix Cheb?

Vloni jsme začali s Vláďou Hánou poprvé. Kvůli partnerským vztahům mezi městy Cheb a Tagil jsme chtěli udělat takový projekt, že by ruské děti zpívaly a české tancovaly. Já jsem vedoucí pěveckého souboru ´Smile´ z Paláce národních kultur v Tagilu a Vladimír Hána má svou taneční školu. A tak nám to už před rokem ´klaplo´. Letos jsme s děvčaty v Chebu byly týden. Přivezla jsem tři šestnáctileté zpěvačky. Předvedly jsme tři písně - v ruštině, angličtině i češtině (polku ´Jetelíček u vody´).

Jak se vydařilo letošní účinkování na taneční Grand Prix?

Letos jsme to zvládly lépe. Před rokem jsme zpívaly i písničky bez tanců. A to asi nebylo tak dobře, protože ´mezinárodka´ není vokální soutěž. Letos jsme zpívaly písničky jen pro tancování a to bylo i podle ohlasů publika dobře.

Co vás tentokráte na návštěvě ČR nejvíce upoutalo?

Já jsem v Česku podeváté a už dávno mám Čechy ráda. Vždy sem přijíždím jako domů. Děvčata byla v České republice poprvé. Všechno se jim moc líbilo. Navštívily jsme Mariánské a Františkovy Lázně, Karlovy Vary i německé Drážďany. Samozřejmě obdivovaly i Cheb. Holky byly překvapené českou architekturou (bydlíme v průmyslovém městě) a také tím, jak se k nám všichni krásně chovali. Dostaly jsme tady hodně dárků od nejrůznějších přátel. Každý se staral, jak nám něčím pomoct a něco ukázat. Měly jsme krásné zážitky. Děvčata pochopila, proč tak ráda jezdím do České republiky. A když jsme se vrátily do Jekatěrinburgu, tak holkám hned zavolali rodiče. A podivovali se, proč děvčata mají smutné hlasy. Ta jim říkala, že jsou unavená. Vymyslela si to, aby neříkala pravdu a neublížila rodičům tím, že prostě vůbec se nechtěla vrátit domů. Tak se jim všechno líbilo, že by klidně zůstaly v Česku aspoň na ještě jeden týden.

Navštívily jste Cheb v období těsně po komunálních volbách. Byla zde patrná ta povolební atmosféra, kdy mnozí Chebané očekávají jisté změny ve vedení města?

Moc jsem to nezaregistrovala. Ale vím od svých kamarádů, že se tady odehrály komunální volby. Moc bych chtěla, aby se nové vedení města také zasazovalo o přátelské vztahy s naším regionem.

Je nyní letecké cestování z Uralu do Karlovarského kraje kvůli hrozbě eboly nějak složitější?

Ne, nic složitějšího. Jen jsme všichni v letadle vyplnili nějaký dotazník.

Už dříve jste čtenářům Chebského deníku přiblížila, jak jste se vlastně z dalekého Uralu k češtině dostala. Připomenete svoji cestu ke skvělé znalosti českého jazyka?

To bylo v roce 1985 a byla jsem třináctileté děvče. Vyhrála jsem druhé místo v žákovské soutěži zaměřené na tehdejší Československou socialistickou republiku. A cenu tvořil pobyt na táboře ve vaší vlasti. A v Čechách mi to doslova učarovalo. Prostě byla jsem nadšená. Od té doby mám ráda češtinu a samozřejmě také české lidi. Vaši vlast a Karlovarský kraj jsem už navštívila několikrát.

Autor: Vladimír Kučera

10.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Domov je ve špatném stavu, čeká ho rekonstrukce

Ilustrační foto.

Nehod výrazně přibylo, jejich obětí naštěstí ne

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Památkáři protestují proti demolici keramky

Karlovy Vary - Co mají společného Císařské lázně, Střední umělecká škola (původně keramická škola) a krajská Galerie umění v Karlových Varech? Jde o stavby, které buď čekají na náročnou opravu, nebo na demolici či na přestěhování.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Loket – Mezi muzikanty, kteří při koncertu v loketském amfiteátru podpořili karlovarské hokejisty, byli i Pestalozzi. Kapela, která s přestávkami hraje už třicet let.

Zádub-Závišín má zastupitelstvo

Zádub-Závišín - Dlouhé měsíce byla obec Zádub-Závišín na Chebsku bez usnášeníschopného zastupitelstva.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení