Lidé na Chebsku, kteří se vydají do zemí jako je Egypt nebo USA s takzvaným rychlopasem, mohou mít problém. Z uvedených zemí jim totiž hrozí vyhoštění, protože je zapotřebí, aby cestovní doklad platil ještě půl roku po tom, co turista zemi opustí. Tyto druhy pasů však platí právě jen půl roku.
„Takzvaný rychlopas je cestovní pas bez strojově čitelných a biometrických údajů,“ informovala mluvčí chebské radnice Martina Kuželová. „Vydává se ve lhůtě do patnácti dnů. Pro občany, kteří jsou ve věkové hranici 5 – 15 let, stojí jeho pořízení tisíc korun. Pro starší patnácti let pak 1500 korun.“
Zejména v době dovolených si ho však lidé pořizují, aniž by o riziku věděli.

„Jednou jsem si nechala tento druh pasu vystavit a jela jsem s ním do Španělska,“ řekla Vlasta Komárová z Chebu. „Ani by mě nenapadlo, že bych s tímto dokladem mohla mít problémy. Naštěstí už jsem si pořídila pas plnohodnotný,“ doplnila Komárová.

„Právě v létě je o rychlopasy zájem. Za úřední den vyřídíme asi patnáct žádostí,“ uvedla Martina Kuželová. „Platnost dokladu je šest měsíců a úředníci místo a účel cesty žadatele nezjišťují. Požadavky cizích států na dobu platnosti cestovních pasů Městský úřad v Chebu nemá.“