VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sbírka pro postižené Japonsko začne 24. března

Aš – Před šesti lety se dětský pěvecký sbor SAšáci z Aše pod vedením Alexandry Benešové vrátil z úspěšného koncertního turné po Japonsku

20.3.2011
SDÍLEJ:

Alexandra Benešová s manželem. Foto: Deník: Nataša Šmatová

Navštívil mimo jiné město Kasaoka. Sbormistryně (na snímku) neodmítla Deníku odpovědět na několik otázek.

Můžete Deníku říct, jak k této spolupráci vlastně došlo?

Můj tatínek, RNDr. Jiří Míček z Prahy, byl již několikrát v Japonsku s chlapeckým sborem Pueri Gaudentes z Prahy jako manažer. Jednou jsme se tak bavili o mých plánech s dětským sborem a padl návrh na uskutečnění obdobného projektu i pro náš sbor. Vzhledem k volbě repertoáru i z oblasti české dechovky jsem přizvala ke spolupráci i pár muzikantů z Chebu. Celkem nás tedy bylo 30 účastníků. Tatínek mi prostě splnil mé tajné přání… Díky!

Ve dnech 27. až 29. března přijede partnerský sbor právě z městečka Kasaoka do Aše. Během krátkého pobytu navštíví i města Jáchymov, Františkovy Lázně a Cheb. V Aši vystoupí na „Slavnostním koncertě“ spolu se sbory SAšáci a Chorus Egrensis, a to v aule ZŠ Okružní v Aši v pondělí 28. března v 18.30 hodin. Jak bude celkově probíhat pobyt japonských hostů?

Po příjezdu v neděli 27. března večer budou rozděleni ve zkušebně sborů do hostitelských rodin. V pondělí ráno se společně vydáme do ZŠ Okružní v Aši, kde bude následovat přijetí nejmenšími dětmi s vlaječkami, dále oficielní přijetí zástupci města a školy. Potom bude umožněn zahraničním hostům volný pohyb po škole s možností odpovědí na jejich dotazy i vstupu do jednotlivých tříd během vyučování. Všechny tyto zážitky završí společný oběd ve školní jídelně. Poté projedeme auty z Aše - zavezeme naše hosty až na rozhlednu, kde máme pro ně připraveno překvapení ve formě zaznění jedné japonské skladby evokující jejich domov. Podobný emocionální zážitek nám dali zakusit organizátoři našeho pobytu v Kasaoce před 6-ti lety. Při procházce Kasaockým zálivem se z druhého břehu linuly tóny Larga z Dvořákovy „Novosvětské“. Bylo to neuvěřitelné… Dále poputujeme do Chebu, kde mají naši hosté zájem lehce si „zashopingovat“ a v 16 hodin nás čeká starosta Pavel Vanoušek na radnici k oficiálnímu přijetí. Ještě pár romantických pohledů na historické jádro Chebu a už úprkem zpět do Aše na generálku a koncert. Po koncertě slavnostní rozlučková večeře a hajdy do peřin. Brzo ráno odjíždí Kasaocká dětský sbor i s doprovodem do Rakouska.

V současných dnech, všichni s účastí sledujeme události v Japonsku a dobrovolné vstupné z koncertu bude spolu s dalšími finančními prostředky získané ve spolupráci s ašskou římskokatolickou farností předáno právě na tomto koncertě. Poputuje přímo do Japonska. Řekněte nám, kdo bude sbírku pořádat a kde mohou lidé přispět?

V těchto dnech putuji od úřadu k úřadu a setkávám se s báječnými lidmi, kteří mi pomáhají získat v šibeničních termínech všechna potřebná potvrzení. Sbírka by měla být oficiálně započata ve čtvrtek 24. března a výběrná místa jsou následující: MÚ Aš, Kamenná - podatelna 24. až 28. března, Knihovna Aš - 24. až 28. března, Katolické Bohoslužby 27. března v Aši v 9 hodin, v Hranicích v 11 hodin a v Hazlově ve 14.30 hodin. Pak také na Parkovištích u Penny, Billy a Tesca 24. až 25. března odpoledne a samozřejmě na koncertě 28. března.

Chorus Egrensis a Sašáci pod vaším vedením působí už deset let. Jak to všechno začalo?

Přistěhovala jsem se do Aše za svou láskou před 14-ti lety. Jsem absolventka KJJ (Konzervatoře Jaroslava Ježka) v Praze obory varhany a populární zpěv. Tedy od Bacha po Vlacha. Již od 14-ti let jsem v Praze vedla nějaký pěvecký sbor, takže byla jen otázka času, kdy se do toho pustím i v tomto koutu naší republiky. Když pan profesor Štěpán po téměř 50-ti letech hodlal ukončit svou sbormistrovskou dráhu s pěveckým sborem Tosta Aš, přemluvily mě zdejší sboristky, abych se jich ujala. Bylo mi tehdy 24 a čekala jsem třetí dítě. Ale bylo to tak přirozené, že jsem neměla důvod něčeho se obávat. Mám velkou oporu v manželovi a v rodině vůbec. Následující rok jsem založila i dětský sbor, ve kterém nyní zpívají všechny mé děti, ve smíšeném pak manžel. Takže hudbou je protknut celý náš rodinný život. Nyní si ještě dodělávám sbormistrovské vzdělání na Univerzitě Karlově.

Chorus Egrensis vystupoval před řadou známých osobností a navštívil mnoho míst. Kde všude jste byli a komu jste zpívali?

Nedávno jsme křtili naše první CD a samozřejmě to byl čas k rekapitulaci. Procestovali jsme řadu evropských zemí, byli jsme na Sicílii, zpívali jsme Papeži Benediktu XVI. v Římě, spoluúčinkoval s námi Laďa Kerndl, a tak dále. Vzpomínek je na tisíc, ale nejkrásnější je atmosféra, kterou teď poslední dobou velice intenzivně ve sboru pociťujeme. Je nám prostě spolu dobře.

Autor: Nataša Šmatová

20.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V RÁMCI Geofyzikálního a vulkanologického setkání se lidé budou moci podívat i do štoly v Komorní hůrce.

Jak přesně vzniká zemětřesení? Dozvědí se lidé na setkání

Ilustrační foto.

Za nejmohutnějšími stromy

Garsonky pro netopýry jsou připravené na zimu

Nová Role - Netradiční podnájemníky mají v novorolské radnici. Do fasády přímo nad starostovnou se jim pravidelně každou zimu stěhují netopýři.

Do UNESCO společně. Ale kdy?

Karlovy Vary - Už roky vyjíždějí členové vedení Karlových Varů do Evropy, aby s dalšími lázeňskými městy včetně Mariánských a Františkových Lázní dohodli a dokončili zápis na prestižní seznam světového dědictví UNESCO.

Den Českého lesa chystá ve Vesnickém muzeu ukázky tradičního zemědělství

Halže – Mlácení obilí cepem, naklepávání kosy nebo sečení uvidíte ve Vesnickém muzeu v Halži. To se totiž připravuje na tradiční Den českého lesa. Návštěvníky uvítá už tuto sobotu 23. září a akci zahájí v 10 hodin Trubači Kolowratových lesů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení