Hrad Seeberg v Ostrohu se po zimě návštěvníkům opět otevírá. Od 15. března je nachystáno hned několik novinek. Tou nejzajímavější je expozice o chebském katovi Karlu Hussovi. Chybět tak nebude mučírna a katovna.

„Karel Huss byl – sice nechtěně – dědičně kat,“ vysvětloval Stanislav Macek, ředitel Městského muzea Františkovy Lázně, které hrad spravuje.

„Byl představitelem jednoho z nejvíce opovrhovaných řemesel, ve skutečnosti se ale jednalo o typicky osvíceneckou osobnost. Svými léčitelskými znalostmi zastínil všechny místní felčary, díky své lásce k historii a sběratelské vášni se stal prvním skutečným muzejníkem na Chebsku, napsal dvoudílnou kroniku města Chebu, pojednání o pověrách a na sklonku života působil u knížete Metternicha na jeho zámku v Kynžvartu jako správce sbírek,“ popisoval ředitel zajímavý život chebského kata. Podle jeho slov patří mezi mezi místní muzejní 'božstvo'. „Jeho katovna pod Chebským hradem byla vlastně jedno velké muzeum s vystavenými mincemi, přírodninami, zbraněmi a dalšími sbírkami,“ podotýkal Macek.

Mnozí Chebané ani netuší, jaký kat v Chebu byl. „Nevím to, i proto se na Seeberg přijedu podívat,“ řekl jeden z oslovených, Tomáš Dvořák.

Na Seebergu návštěvníci uvidí Karla Hussa s mečem nad popravovaným, mučírnu a katovnu s portréty Hussových přátel. Mezi ty patřil i Johann Wolfgang Goethe.
A právě k němu se váže další nová expozice. Nachystaná je třeba galerie 28 obrazů, na kterých je zachycen nejen vztah Goetha k ženám, ale i životopis básníka.
Na expozici se však nepodíleli jen pracovníci františkolázeňského muzea.

„Poděkování si jistě zaslouží například Helga Sarah Bonitz a Siegfried Arlt z Goethovského spolku z Chemnitz za zprostředkování autorských práv a odbornou pomoc, Eva Humeníková za text k Hussovi, Dagmar Ernstová za překlad a pan Mutinský za dotvoření výtvarného řešení, Miloš Říha za umožnění fotodokumentace na zámku Kynžvart a přirozeně kastelán hradu Seeberg Karel Pavlík, který upravil a zpřístupnil místnost, kde sídlila správa hradu,“ uzavřel Stanislav Macek.