VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Seeberg v sobotu zažije slavnost jako za císaře pána

Poustka – Historický jarmark s podtitulem ‚Slavnost jako za císaře pána‘ se v sobotu koná na hradě Seeberg v Poustce. Návštěvníci se přesunou do doby před rokem 1918, kdy byly největší státní událostí v životě obyvatel habsburské monarchie panovníkovy narozeniny.

21.7.2017
SDÍLEJ:

Hrady a zámky v Karlovarském kraji se postupně otevírají veřejnosti. Jedním z prvních hradů, který letos pro turisty otevřel své brány, byl hrad Seeberg u Františkových Lázní.Foto: Deník/Jan Buriánek

„Slavnostní program bude zahájen v 10.30 hodin průvodem a slavnostními salvami sboru ostrostřelců, kteří si s sebou na Seeberg přivezou také dělo. Po odeslání gratulačního telegramu Jeho Císařskému Veličenstvu do Vídně bude následovat koncert mužského pěveckého sboru, dnes málo vídaného hudebního tělesa, jež bylo ovšem před sto lety nepostradatelnou součástí všech podobných slavností,“ popsala Petra Polívková z Městského muzea Františkovy Lázně.

Právě františkolázeňské muzeum hrad spravuje. „Polední pohádka poskytne prostor dětem i dospělým, kteří se o pauze budou moci občerstvit douškem výborného českého a bavorského piva. Ve 13 hodin pak proběhne nejvýznamnější událost programu – vyznamenání zasloužilého františkolázeňského starosty Gustava Wiedermanna. Jmenování řádným císařským radou mu za účasti všech přítomných uniformovaných spolků předá okresní hejtman Karl Kaiser. Odpolední program vyplní koncerty hornické kapely Barbora a mužského pěveckého spolku. Autentickou atmosféru doplní flašinetář či družičky rozdávající návštěvníkům dobové suvenýry. V předhradí bude zřízen také provizorní c. k. poštovní úřad a písařská dílna, kde bude možno napsat a odeslat pamětní pohlednici s portrétem mocnáře. K rozptýlení malých návštěvníků poslouží ještě další dílny, dětský biograf a loutkové divadlo,“ řekla k programu.


Mezi parkovištěm a hradem se návštěvníci budou moci jako obvykle svézt na koňském povozu. Pro všechny, kteří by chtěli dorazit jinak než vlastním autem, je zajištěna bezplatná doprava autobusem z Františkových Lázní (odjezdy z městských sadů: 10, 12.30, 13.30 a 15.30 hodin, odjezdy ze Seebergu: 12.15, 13.15, 15.15, 17.15 a 21.30).

Na rozdíl od předchozích let bude na hradní zahradě vybudován prostorný pivní stan, jenž návštěvníkům zaručí pohodlí i v případě nepřízně počasí. Po skončení jarmarku a historického programu v 18 hodin naváže v rámci večerního programu koncert chebského jazzového kvinteta „Kdo Má Čas“ a na úplný závěr zahraje místní „Humbuk“.

Program:
10:00 – 18:00
Otevřen trh tradičních výrobků a řemesel
10:30
Zahájení slavnosti – průvod v čele s ostrostřelci, slavnostní proslovy, provolání slávy císaři a odeslání gratulačního telegramu do Vídně
11:00
Dopolední koncert mužského pěveckého sboru „Láska opravdivá“ z Brna
11:30
Flašinetář „Honza z Ostrova“
12:00
Pohádka: „Bílá paní“ (loutkové divadlo)
13:00
Vyznamenání starosty Gustava Wiedermanna, sabrage a slavnostní přípitek
13:30 – 15:00
Koncert Hornické kapely „Barbora“
14:30
Pohádka: „O statečném tygříkovi“
15:30
Odpolední koncert mužského pěveckého sboru „Láska opravdivá“
16:00 – 17:30
Hudební program*
18:00 – 21:00
Večerní hudební program:
18:00
Jazzové kvinteto „Kdo Má Čas“
20:00
Rocková skupina „Humbuk“

Autor: Václava Simeonová

21.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V RÁMCI Geofyzikálního a vulkanologického setkání se lidé budou moci podívat i do štoly v Komorní hůrce.

Jak přesně vzniká zemětřesení? Dozvědí se lidé na setkání

Ilustrační foto.

Za nejmohutnějšími stromy

Garsonky pro netopýry jsou připravené na zimu

Nová Role - Netradiční podnájemníky mají v novorolské radnici. Do fasády přímo nad starostovnou se jim pravidelně každou zimu stěhují netopýři.

Do UNESCO společně. Ale kdy?

Karlovy Vary - Už roky vyjíždějí členové vedení Karlových Varů do Evropy, aby s dalšími lázeňskými městy včetně Mariánských a Františkových Lázní dohodli a dokončili zápis na prestižní seznam světového dědictví UNESCO.

Den Českého lesa chystá ve Vesnickém muzeu ukázky tradičního zemědělství

Halže – Mlácení obilí cepem, naklepávání kosy nebo sečení uvidíte ve Vesnickém muzeu v Halži. To se totiž připravuje na tradiční Den českého lesa. Návštěvníky uvítá už tuto sobotu 23. září a akci zahájí v 10 hodin Trubači Kolowratových lesů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení