VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Selb a Aš chtějí zvýšit turistický ruch

Aš - V německém příhraničí už delší čas bojují radnice s úbytkem obyvatel. To chtějí změnit.

20.2.2014
SDÍLEJ:

TISKOVÉ KONFERENCE v německém Selbu se zúčastnil i ašský místostarosta Pavel Klepáček (vlevo).Foto: Foto: Milan Vrbata

Zlepšit kvalitu života, ekonomiky, podnikání, cestovního ruchu a dopravní infrastruktury se chystají na ašské radnici. Dohodli se na tom s německým městem Selb. Obě města tak chtějí společnými silami zabránit stěhování obyvatel do jiných měst a přimět lidi se do těchto měst nastěhovat.

„Na německo-českém setkání byl představen dokument s názvem Strategický plán spolupráce v příhraniční oblasti Aš Selb," uvedl mluvčí ašské radnice Milan Vrbata. „Tento dokument je právě zaměřený na budoucí směry rozvoje obou uvedených měst," upřesnil Vrbata.

Materiál by měl také napomoci oběma městům v zapojení do velkých integrovaných projektů, na které bude v dalších letech možnost čerpat dotace z Evropské unie.

„Na tiskové konferenci v německém Selbu byly nastíněny celkem čtyři rozvojové okruhy. A to kvalita života, ekonomika a podnikání, cestovní ruch a dopravní infrastruktura," informoval mluvčí ašské radnice Milan Vrbata. „Předpokládáme tak i vznik společné komise obou radnic, pod niž bude spadat agenda této dlouhodobé spolupráce," podotkl mluvčí.

Analytická část studie zmiňuje některé slabé stránky Aše a Selbu. U Aše je to například malá spádová oblast, u Selbu zase výrazný úbytek obyvatel, který začal v roce 1960 a dosud trvá. V Aši je už deset let stabilní počet obyvatel kolem 13 tisíc. V Selbu je problémem také stárnutí populace.

„Obyvatel starších 65 let je tam 26 %, zatímco v Aši je to 12 %, přičemž i u nás je trend stárnutí patrný," poznamenal mluvčí.

Hlavní expert společnosti PROCES Lubor Hruška připomněl, že dosud v republice neexistuje rozvojová studie, která by řešila dlouhodobou spolupráci dvou zahraničních měst.

Právě společnost PROCES spolupracovala na vývoji zmíněného dokumentu. V budoucnu by se mohla prostřednictvím spolupráce uskutečnit i přeshraniční zahradní slavnost a další jiné projekty.

„Uvítala bych, kdyby se tato dvě města spojila a začala ještě více spolupracovat," uvedla Jana Březinová z Aše. „Snad by pak přibylo i více kulturních akcí ve městě, a to jak v Aši, tak i v Selbu," dodala.

Autor: Jan Buriánek

20.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Volby 2017. Zn.: Člověče, nezlob se

Hledaný muž: FERKO RADEK

Policie hledá násilníka, ubližoval tříletému chlapci

Aš chce změnit bývalé kulturní středisko na komunitní centrum

Aš – O dotaci na rekonstrukci objektu bývalého Ašského kulturního střediska v Karlově ulici a jeho přeměnu na komunitní centrum chce požádat město Aš.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Falešný policista pokutoval sexuálního turistu. Inkasoval od něj 10 000 kor

Cheb – Obrat cizince toužícího po sexu se rozhodl pár podvodníčků. Čtyřicetiletý muž a jeho stejně stará partnerka vymysleli podfuk, ne příliš originální, ovšem účinný.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení