VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na budování muzea hasiči nejsou sami

Skalná - Dobrovolní hasiči ze Skalné patří mezi jednotky, které nejčastěji zasahují

15.2.2009
SDÍLEJ:

HASIČSKÁ STŘÍKAČKA přibližně z roku 1900 je dalším z kousků, který bude vystaven na hradě Vildštejn v hasičském muzeu ve Skalné. Otevření muzea plánují hasiči na květen 2009. Foto: DENÍK/ Nataša Šmatová

Hasiči ze Skalné jsou nejčastěji využívaná jednotka dobrovolných hasičů na Chebsku. V rámci celého Karlovarského kraje patří této jednotce třináctá příčka co do počtu výjezdů k mimořádným událostem. V této statistice jsou ovšem zahrnuty veškeré hasičské jednotky integrovaného záchranného systému včetně profesionálních jednotek HZS a jednotek podniků. Jednatel Sboru dobrovolných hasičů (SDH) Skalná Roman Melničuk odpověděl Deníku na několik otázek.

Co dělají dobrovolní hasiči, když zrovna nejsou někde na výjezdu?
Věnují se hlavně rodině a svému civilnímu zaměstnání. Od února do března se konají na stanici Hasičského záchranného sboru Cheb školení. To absolvujeme podle přidělených funkcí. V těchto dvou měsících se z naší jednotky proškolí velitelé, strojníci a nositelé dýchací jednotky.

Ve Skalné organizujete spoustu společenských akcí jak pro dospělé, tak i pro děti…
Ano, během roku máme těchto akcí několik. Momentálně se věnujeme přípravám dětského maškarního bálu, který se koná 21. února, a hlavně tradičnímu Masopustu. Ten se bude konat v úterý 24. února. To jsou akce, které jsou v plné režii našeho SDH. Naštěstí máme zatím dostatek sponzorů, hlavně místních, kteří nám velice pomáhají a cítí tuto akci jako tradici ojedinělou v celém regionu. Všem těmto lidem, podnikatelům a organizacím patří veliký dík.

Na hradě Vildštejn ve Skalné chcete otevřít Muzeum hasičské techniky. Jak pokračují přípravy?
Na tomto muzeu intenzivně pracujeme už několik měsíců. Činíme se jak na opravách interiérů muzea, tak i na samotných exponátech. Stále hledáme nové a nové věci. Ty které seženeme, se snažíme zrestaurovat, poopravit a vyčistit v našem depozitáři, který jsme získali díky městu Skalná. Momentálně již vlastníme nebo máme zapůjčeno několik desítek exponátů. Také se snažíme, aby toto muzeum bylo velkým přínosem pro náš region a návštěvníci se dozvěděli něco o historii a vzniku hasičských spolků v našem regionu. Takže tady najdou kromě historické techniky, výstroje a výzbroje i dokumenty a fotografie týkající se hasičů a jejich spolků v našem regionu. Hasičské muzeum ve Skalné by se mělo stát jakým si významným centrem hasičského hnutí našeho regionu a celého Karlovarského kraje.

Na tomto projektu pracujete sami nebo vám někdo pomáhá?
Co se týče samotného muzea, je převážně vše v naší režii. Interiéry opravuje na vlastní náklady majitel hradu. Ten je jeden z našich významných partnerů, kteří nás maximálně podporují. Další jsou například Město Skalná, Hasičský záchranný sbor Karlovarského kraje, Krajské muzeum Cheb, Státní archív Cheb a jiné. Také nám výrazně pomáhají okolní SDH a obce, které zapůjčily nebo věnovaly své exponáty do muzea. Také bych neměl zapomenout na občany našeho města. Ti také přispěli nějakým exponátem nebo pomohli jiným způsobem. Například, co se týká hledání dokumentů, výrazně nám pomáhají skalenští milovníci historie a hlavně velcí znalci historie paní Zímová a pan Vrba. Všem občanům i institucím bych za náš sbor velice rád poděkoval. Díky nim vznikne ve Skalné, jak doufáme, muzeum na profesionální úrovni.

Kdy se otevřou dveře Hasičského muzea ve Skalné pro veřejnost?
Pokud vše dobře dopadne, tak muzeum otevřeme v květnu , a to u příležitosti pořádání hasičských slavností a oslav výročí založení sboru ve Skalné. Mimo jiné také získá požehnání nová hasičská zástava. Tento ručně vyšívaný prapor, nedílný atribut patriotismu k našemu dobrovolnému spolku hasičů ve Skalné, se nám podařilo získat díky spoluobčanům. Všichni, kteří pomohli s výrobou praporu a věnovali jakoukoliv částku, se stanou součástí naší historie a jejich jména, jména jejich rodin či organizace budou zlatým písmem vyšita na donátorské stuze. Ta je součástí praporu. Stuhu i prapor si návštěvníci budoucího muzea mohou prohlédnout v rámci stálé expozice.

Autor: Nataša Šmatová

Místo události:
15.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plynová pistole.

Trojici lidí vulgárně nadával, s pistolí v ruce křičel, že je zabije

Ještě do konce prázdnin je v chebské městské knihovně k vidění výstava s výmluvným názvem Svět Sherlocka Holmese.

Sherlock Holmes ožívá v knihovně

Na vodě letos v pohodě? Sem tam mráček

Karlovarský kraj – Vodácká sezona na Ohři se letos vydařila, shodují se majitelé půjčoven, tábořišť i samotní vodáci. Přestože ještě nekončí, hlavní nápor má řeka s blížícím se koncem letních prázdnin už za sebou.

Kamion kočárky nedovezl, skončil v plamenech

Františkovy Lázně – Technická závada stojí za požárem kamionu u Františkových Lázní. Kamion převážel dvě stovky kočárků.

Trhy mají v lázních úspěch, v Aši se teď budou konat jen jednou měsíčně

Chebsko - Kdy a kde budou mít farmářské trhy úspěch, to je těžké odhadnout. A to i pro jejich zkušené organizátory. Například v Chebu se zatím neujaly, oproti tomu ve Františkových či Mariánských Lázních mají úspěch.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení