Odborníci se shodují. Kapesné by děti dostávat měly. Naučí se tak hospodařit s vlastními penězi, což je pro pozdější život velmi důležité. Výše kapesného by však měla být přizpůsobená věku a potřebám dítěte.
„Každý týden dostávám od rodičů padesát korun,“ svěřil se Martin z Chebu, který chodí do páté třídy. „S penězi si mohu dělat co chci. Nejčastěji si kupuju bonbony, žvýkačky a sušenky, ale snažím se šetřit a pak si koupit něco pořádného, třeba nový kryt na mobil.“
Podobně jako Martin je na tom v Karlovarském kraji více než čtvrtina dětí ze základních škol, které redaktoři našeho deníku minulý týden oslovili. Osm procent z nich však odpovědělo, že kapesné nedostává vůbec. Naopak každý desátý respondent přiznal, že měsíčně od rodičů inkasuje více než tisíc korun.
„To je opravdu hodně,“ domnívá se ředitelka Základní školy na Malém náměstí v Chebu Věra Šinková. „Není divu, když mají takové kapesné, že jakmile se mají osamostatnit a začít se živit sami, je to pro ně pořádný šok.“
Někteří rodiče však namísto klasicky vypláceného kapesného zvolili systém odměn a ´trestných´ bodů.
„Kapesné nedostávám, ale za každou jedničku mi naši vyplácejí deset korun a za dvojku pět. Za trojku nedostanu nic a za každou horší známku mám povinnost něco navíc udělat doma. Třeba umeju po večeři nádobí nebo vyčistím morčeti klec,“ vypočítává třináctiletá Anička. Ta si podle svých slov naspořené peníze šetří na Vánoce, aby za ně nakoupila dárky pod stromeček.
Například Nguyen Hai An z Chebu však každému svému dítěti týdně přispívá na osobní potřebu částkou pěti set korun. „Je to i na jídlo, protože mým dvěma dětem v jídelně moc nechutná a často přicházely domů hladové. Takhle si mohou koupit co chtějí,“ vysvětluje.
Počty dětí, které pravidelně dostávají od rodičů kapesné, se v rámci celé republiky podstatně liší. Zatímco u nás v Karlovarském kraji zůstává bez kapesného jen osm procent školáků, na Královéhradecku je to téměř polovina oslovených dětí. Podobně jsou na tom žáci i v Pardubickém kraji (40%), v kraji Moravskoslezském (35%) a Jihomoravském (31%).