VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Skončí kauza lesa v Bavorsku?

Cheb, Bavorsko – Cheb doufá, že našel způsob, jak přesvědčit bavorskou vládu o konci nucené správy. 

26.6.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archív

Cheb by se mohl po mnoha letech zbavit nucené správy nad svým majetkem v Bavorsku. U německého Tirschenreuthu vlastní 647 hektarů lesa, čtyři prameniště a pět nemovitostí. O takzvaný Chebský les město bojuje od 90. let.

Chebští zastupitelé budou už ve čtvrtek rozhodovat o vzniku nadace, do které by putovaly výnosy z lesa a finance by sloužily na podporu projektů v chebském regionu na obou stranách hranice. Město by do ní vložilo 850 tisíc eur, což jsou dosavadní výnosy z chebského majetku v Bavorsku.

„Dlouhodobým cílem města je, aby byla zrušená svěřenecká správa nad majetkem, který město vlastní na území Spolkové republiky Německo," uvedl chebský starosta Pavel Vanoušek. Podle jeho slov přicházelo v úvahu několik variant. Bavorská strana měla například zájem les za cenu podle znaleckého posudku odkoupit. Tržní cena je ale téměř třikrát vyšší, a tak prodej město zamítlo.

Česko-německá nadace se ale zdá jako schůdná cesta. „Zjednodušeně řečeno – Spolkové ministerstvo vnitra nechtělo vykonat nic, co by se nelíbilo bavorské vládě, a ta nechtěla udělat něco, co by se nelíbilo krajanským spolkům," vysvětloval Vanoušek s tím, že se právě spolkům a regionálním politikům myšlenka vytvoření nadace zalíbila.

Německá strana les spravovala také na základě svého zákona z roku 1965 o majetku právnických osob se sídlem v zemích, se kterými Německo nemělo diplomatické styky. Důvody nucené správy však podle české strany dávno pominuly. Diplomatické vztahy mezi oběma státy byly navázány již v roce 1970, v devadesátých letech pak došlo k podpisu česko-německé deklarace a později k přístupovým dohodám o našem vstupu do EU.

I přesto se kauza Chebský les táhne od 90. let do současnosti. Po žalobě rozhodl v prosinci 2010 soud v Regensburgu o zrušení svěřenecké správy. Bavorská strana se ale odvolala, a tak rozsudek nenabyl právní moci.

Autor: Václava Simeonová

26.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, je ve finále prestižní soutěže.

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Ilustrační foto

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

OTÁZKA PRO: Milana Vrbatu, mluvčího Městského úřadu v Aši

Cheb - Mluvčí městského úřadu o novém parkovišti.

Joker chystá Zahradní slavnost

Cheb – Jak se městu Cheb podařilo upravit komunitní zahradu v chebské Májové ulici naproti restauraci Hannibal? O tom se může na vlastní oči přesvědčit i veřejnost, a to již v úterý 22. srpna.

Zábava hlupáků aneb vandalové řádí. Škody jsou ve statisících

Karlovarský kraj - Posprejované vagony, zničené lavičky, ulámané části soch nebo poškozené stromy. S nálety vandalů se musí potýkat města v Karlovarském kraji. Ataky se nevyhýbají ani menším obcím. Škody jdou přitom do statisíců.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení