Škrty v úhradách za lázeňskou péči z veřejných zdrojů, o kterých uvažuje Ministerstvo zdravotnictví, by mohly mít velmi negativní vliv. Ten se týká také dětského lázeňství a podle provozovatelů těchto zařízení by mohly škrty tuto péči zcela zlikvidovat.

Potvrdil to Miroslav Wimmer, ředitel Lázeňské léčebny Mánes Karlovy Vary. Problémy už jsou prý cítit nyní. „Ke snížení úhrad oproti roku 2010 již došlo. Například pro rok 2011 jedna z pojišťoven snížila platby za své pojištěnce přibližně o 2 procenta. Ostatní pojišťovny zmrazily ceny roku 2009, což při současném růstu nákladů snižuje rentabilitu komplexní lázeňské léčby,“ uvedl Wimmer.

„Případné krácení plateb na cenovou úroveň příspěvkové lázeňské léčby, kdy si pacient hradí stravu a ubytování, by mohlo zcela zlikvidovat dětské lázeňství v Karlových Varech. Pro většinu rodin by 567 korun za den pobytu nemocného dítěte v lázních bylo nedostupných. Navíc se vůbec nebere v úvahu, že dieta je u našich karlovarských diagnóz, jako diabetes, obezita, celiakie, střevní choroby a tak dále, podstatnou součástí léčby,“ doplnil ředitel Lázeňské léčebny Mánes.

Téma škrtů v úhradách přináší lázeňským zařízením i snížení zájmu klientů, i když zatím není záměr potvrzený. „Zatím se nemáme k čemu vyjadřovat, protože informace o snížení úhrad ještě nejsou potvrzené, a podobná mediální kampaň nám velmi škodí,“ uvedla ředitelka Dětské lázeňské léčebny Lázně Kynžvart Jiřina Valentová.

„Už teď nám chodí méně návrhů, před touto kampaní to bývalo i patnáct denně, dnes jsou to tak tři,“ doplnila ředitelka.

Na ministerstvo už také putuje otevřený dopis, který tam adresuje Sdružení léčebných lázní v Karlových Varech.

„Dopisem zejména vyzýváme pana ministra k jednání se Svazem lázní České republiky ve věci úhrady lázeňské péče z veřejných zdrojů. K podpoře zachování úhrad lázeňské péče z veřejných zdrojů vyzýváme i ostatní oslovené činitele,“ informoval František Mikeš, tajemník sdružení.

V dopise je mimo jiné podrobně vysvětlený i dopad na dětské pacienty.

„Není vůbec jasné, proč by se mělo začít s omezováním péče tam, kde je systém indikace nejpropracovanější. K návštěvě většiny jiných zdravotnických pracovišť se pacient rozhoduje na základě svého pocitu sám. Není žádným způsobem řešeno vícenásobné čerpání stejné zdravotní péče. Kdo chce, může v jednom měsíci absolvovat stejné vyšetření na různých pracovištích. Při čerpání lázeňské péče nic takového není možné,“ doplnil tajemník Sdružení léčebných lázní v Karlových Varech.

Argumentů je podle něj ale mnohem více.

„ Skutečnost, že v Karlových Varech se z 90 procent léčí zahraniční pacienti, nezmenšuje náš zájem na tom, aby lázeňská péče v rámci zdravotnictví byla oficiálně státem uznávaná a podporovaná,“ uvedl tajemník.

„Očekáváme, že Výzva Svazu léčebných lázní ČR panu ministrovi k diskusi a osobní návštěvě lázeňských zařízení bude vyslyšena. Očekáváme rovněž podporu ostatních oslovených vrcholných funkcionářů Karlovarského kraje, ve kterém jsou soustředěny největší lázeňské kapacity České republiky a lázeňství je zde jedním z rozhodujících odvětví,“ uzavřel Mikeš.

JAN HAVELKA
NATAŠA V. ŠMATOVÁ