Není hezčího chlapa, než je ten v uniformě, a na Krajský úřad Karlovarského kraje nakráčeli včera hned tři. Předsedové okresních mysliveckých spolků v Karlových Varech Evžen Krejčí, Chebu Petr Černík a v Sokolově Josef Štrudl. Oděni do zelených kamizol jako by na kraj vnesli vůni lesa.

A právě les, příroda, zvěř a její ochrana byly ústředním tématem historicky první smlouvy o spolupráci mezi myslivci a Karlovarským krajem.

„Nejde o čirou formalitu, ale o oboustrannou pomoc. Problémů přibývá, musíme se poprat se čtyřkolkáři a motorkáři, kteří plení lesy, co nejrychleji vytipovat nejnebezpečnější silniční úseky, na nichž dochází ke srážce řidičů se zvěří, a zajistit tak ochranu instalací pachových ohradníků. Také chceme myslivost lépe propagovat, protože ta není jenom o lovu, ale také o vztahu k přírodě a ke zvěři,“ uvedl krajský radní pro zemědělství Jaroslav Bradáč (ČSSD, také v lesnické uniformě).

Podle Petra Černíka, předsedy okresního mysliveckého spolku v Chebu, si myslivci váží toho, že vrcholní politici v kraji podporují ochranu přírody.

„Legislativní rámec myslivecké práce je daný, ale pomoc vyššího územně správního celku při dalším rozvoji tohoto resortu je strategická. Navíc žijeme v regionu, kde je důležitá přeshraniční spolupráce, kterou můžeme lépe rozvíjet. V sousedním Německu je tradice myslivosti velmi vážená, podle tohoto měřítka jsme v České republice jen chudí příbuzní. Vždy tvrdím, že přírodu jsme nezdědili, máme ji půjčenou od našich dětí a vnuků,“ zdůraznil Petr Černík. Podle něj je třeba veřejnost o myslivecké práci lépe informovat.

Hejtman Josef Novotný stočil hovor do pragmatičtější roviny. „Podle našich informací se přemnožila prasata, budete je střílet?“ ptal se zvědavě.

Podle Evžena Krejčího, který je kromě myslivce také ředitelem Lázeňských lesů, je právě toto problém a vyžaduje domluvu se státní správou. „A i s tím nám může kraj velmi pomoci,“ uvedl.