VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hejtman se ptal na problémy v obcích a zda mají lidé práci

Chebsko/ Sokolovsko/ Zřejmě nejhorší zprávy měl pro Novotného starosta Rovné – ta zažívá skutečnou krizi

18.3.2009
SDÍLEJ:

HEJTMAN NA CESTÁCH. Při své cestě krajem zavítal včera hejtman Josef Novotný mimo jiné do kynšperské firmy GPH. Foto: DENÍK/Milan Hloušek

„To je skutečné neštěstí.“ Tak mluvil hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný o obci Rovná. Reagoval tak na prohlášení starosty Jaroslava Jandy, který otevřeně přiznal, že lidé v Rovné se momentálně potýkají s velkou krizí.

Koncem minulého roku z obce totiž odešel poslední zaměstnavatel – firma Elektrokontakt. Janda nyní odhaduje, že bez práce je až polovina obyvatel.
„Ke konci roku mělo ve firmě pracovat na dvě stovky zaměstnanců. Bohužel to celé skončilo. Nic jiného u nás v podstatě není. Někdo pracuje v obchodě, restauraci anebo u nás na úřadě. Většina lidí je pak nucena dojíždět. Uplatnění mají v lesích nebo v podnicích v Sokolově,“ svěřil se starosta.
„Poslední statistiku mám ke konci roku a tam bylo uvedeno, že na úřadě práce mám evidováno 73 lidí. Do toho ale ještě nebyli započteni pracovníci, kteří z Elektrokontaktu teprve odcházeli. Teď tedy čekám na vyčíslení aktuálního stavu,“ pokračoval Janda.

A jak by kraj mohl Rovné pomoci? A může vůbec? „Samozřejmě že pomoci může. Zase je to ale otázka peněz. Když pomůžeme někde, tak se zase peníze nebudou dostávat jinde. V každém případě ta Rovná – to je neštěstí,“ konstatoval Novotný.

Hejtman naslouchal steskům i v dalších obcích. Při své cestě krajem – konkrétně v okolí Kynšperka nad Ohří, si promluvil se zástupci Šabiny, Chlumu Svaté Maří, Libavského Údolí či Nebanic. Zavítal i do kynšperského podniku GPH, který se specializuje na výrobu kabelové konfekce. Ta se používá ke spojování a ukončování kabelů. „Mým přáním bylo, abychom navštívili podnik takového typu, jenž dává práci desítkám lidí,“ vysvětlil hejtman, proč se rozhodl podívat právě do elektrotechnického závodu GPH.

Řeč přišla i na současnou ekonomickou krizi.
„I když nám naše mateřská firma snížila zakázky, jsme při určitých úsporných opatřeních schopni přežít. K tomu bych rád řekl, že nás přímo se bankovní krize nedotýká. Jiné je to samozřejmě u některých našich zákazníků, z jejichž strany cítíme reálný pokles v poptávce okolo 13 procent,“ prozradil jednatel společnosti GPH Jiří Loník.

„Je zajímavé, že v době krize chodilo poměrně dost poptávek, sice málo z České republiky, zato více ze zahraničí,“ podotkl Loník.
I zde ale museli propouštět zaměstnance. „Ono to může vypadat, že to souvisí s dnešní krizí. My však problémy ze strany naší mateřské firmy, která nám dává padesát procent zakázek, máme už od loňského března. Od té doby cítíme útlum a určité zakázky chybí. My jsme celou dobu čekali, ale jelikož šla čísla dolů, tak jsme letos v březnu dali výpovědi čtyřem lidem. Jednalo se o jednodušší práce,“ sdělil jednatel.
Dnes firma zaměstnává 62 lidí. Uplatnění zde nacházejí obyvatelé Kynšperka, Šabiny, Libavského Údolí. Dojíždějí sem však i pracovníci z Ostrova či Sokolova.

Autor: Milan Hloušek

18.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vysněné dětské postele

Mariánskolázeňští fotbalisté odjížděli do Plzně na hřiště Petřína s cílem urvat alespoň bodík. To se ale nepovedlo.
7

Vítězství si venku připsali jen borci karlovarské Slavie

Miliony pomáhají modernizovat výuku

Karlovarský kraj – Rušno bylo přes prázdniny ve školách v Karlovarském kraji.

Zastávka bude počítat, kolik projede cyklistů

Ostrov - Zapomenutá železniční zastávka se dočká nového vzhledu a chytrého počítadla.

Domov je ve špatném stavu, čeká ho rekonstrukce

Plesná - Špatný technický stav Dětského domova v Plesné se rozhodl vyřešit Karlovarský kraj. Domov se v letošním roce dočká nových oken a elektroinstalace.

Nehod výrazně přibylo, jejich obětí naštěstí ne

Karlovarský kraj - Bezmála o dvě stovky dopravních nehod více než vloni vyšetřovali policisté v Karlovarském kraji od ledna do července. Nárůstu počtu bouraček naštěstí neodpovídal počet usmrcených lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení