VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Křesadlo ocenilo záchranu kostela či pomoc bezdomovcům

Karlovarský kraj - Cenu pro dobrovolníky z Karlovarského kraje si převzalo šest osobností

16.3.2009
SDÍLEJ:

KŘESADLO – cena pro dobrovolníky – obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci.Foto: DENÍK/Milan Hloušek

Uznání veřejnosti se v pátek večer dočkali obyčejní lidé, kteří dělají neobyčejné věci. S četnými gratulacemi totiž na loketském hradě převzali mimořádná ocenění určená pro dobrovolníky z celého Karlovarského kraje – takzvaná Křesadla. Jejich jména vzešla z nominací, které navrhli sami lidé. Odborná komise pak vybrala šest osobností, jejichž skutky a nezištná práce si zaslouží největší pozornost.

„Chtěl bych poblahopřát všem, již jsou oceněni, a poděkovat těm, kteří naopak nejsou a možná nikdy nebudou. Těm především,“ řekl v úvodu slavnostního večera starosta Lokte Jaroslav Hlavsa. Poklonu jejich činnosti složil i primátor města Karlovy Vary Werner Hauptmann, který nad celou akcí převzal záštitu společně s náměstkem hejtmana Karlovarského kraje Miloslavem Čermákem. „Dnes se tu setkáváme, protože by zde měli být oceněni dobrovolníci. Ti to všechno dělají zadarmo, což v dnešní uspěchané době, kdy se každý honí za penězi, je opravdu obdivuhodné. Já si myslím, že je potřeba pogratulovat všem oceněným, nominovaným a popřát i ostatním, kteří se touto činností zabývají, aby jim to vydrželo. Jsem skutečně velice rád, že tady dnes večer mohou být,“ prohlásil Hauptmann.

Jako první si Křesadlo přišla na pódium převzít Petra Břicháčková, a to za obětavou pomoc blízké osobě. Poté ji následoval Jaroslav Fujdiar z občanského sdružení O co jim jde?! Fujdiar pomohl dvěma bezdomovcům urovnat jejich rodinné záležitosti. Absolvoval s nimi soudní řízení, podpořil je při hledání práce a pomohl jim vrátit se z ulice do normálního života.

„Jeden z mých bezdomovců měl největší radost z toho, že když jsme šli po magistrátu, tak mu náměstek řekl dobrý den. Na to potěšeně reagoval – já bezdomovec a zdraví mě náměstek,“ řekl Fujdiar.

Další Křesadlo putovalo Jaroslavě Mrázkové ze Svazu postižených civilizačními chorobami Toužim. Cenu si zasloužila za dlouholetou pomoc nemocným lidem a šíření dobrovolnictví.
Nyní se věnuje osamoceným lidem při zajišťování jejich každodenních potřeb. Na otázku, do jaké doby by se přenesla díky kouzelné moci křesadla, odpověděla: „Nepřála bych si nic jiného, než být tady, kde jsem,“ konstatovala se slzami v očích Mrázková.

Dominika Lamperová z občanského sdružení Dětský svět Nejdek byla oceněná za osobní přístup a pomoc opuštěným dětem. Ty bere na procházky, hraje si s nimi, doprovází je na různých akcích a výletech. „Děti, pro které já něco dělám, by si ze všeho nejvíce přály svoji funkční rodinu. A do jaké doby bych se s nimi chtěla přenést? Asi do takové, kde každému z nás dojde, že tady nejsme jen pro sebe,“ uvedla Lamperová.

Z Křesadla se radoval i Alois Kůrka mladší z občanského sdružení na záchranu kostela sv. Anny v Sedleci. Svůj čas, energii i vlastní finanční prostředky věnuje ve prospěch jedné z nejstarších památek v západních Čechách. „Rád bych poděkoval porotě, že mě vybrala, a všem kolegům, protože mi pomáhají v mojí práci,“ zvolal Kůrka.

Šestou oceněnou byla Valerie Hofmanová z Farní charity Mariánské Lázně. Dlouhá léta pečuje o nemocné seniory v jejich domácnostech, je jim přítelkyní i rodinou zároveň. I přes podlomené zdraví stále pomáhá, kde jí síly stačí. „Nikdy jsem za to, co dělám, nečekala nějakou pochvalu nebo zvláštní odměnu. Nejvíce si přeji, abych ještě mohla dále pracovat a pomáhat jiným,“ svěřila se Hofmanová.

Na závěr přišla s gratulací i Lenka Dolečková – pořadatelka akce a koordinátorka Dobrovolnického centra Vlaštovka. „Ráda bych poděkovala všem navrhovatelům, kteří pečlivě napsali své nominace, aby porota měla co hodnotit. A děkuji všem dobrovolníkům,“ zdůraznila.

Autor: Milan Hloušek

16.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zádub-Závišín má zastupitelstvo

Novomanželé Urbanovi si řekli své ANO na vrcholku Aschberg v horské Bublavě.
9

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Sokolov - Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, by se mohla stát Nej sestřičkou tohoto roku. V Sokolově pracuje s dvouletou přestávkou deset let.

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

OTÁZKA PRO: Milana Vrbatu, mluvčího Městského úřadu v Aši

Cheb - Mluvčí městského úřadu o novém parkovišti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení