Kamerové systémy začínají být na Sokolovsku značně populární. Co si ale o nich myslí samotní lidé? Co se děje s natočeným materiálem? A v čem mohou kamery pomoci policistům, kteří je používají?

Sokolov

„K záznamům z kamer, které se natočí během dne v Sokolově, má přístup jen policie,“ říká manažerka prevence kriminality v Sokolově Petra Janová. Ta zároveň vysvětluje, že záběry přes den pořizuje městská policie, naproti tomu v noci má tento úkol na starost policie státní.
Podle Janové neexistuje nic, co by potenciální vandaly upozorňovalo na to, že je právě natáčí kamera. „Někteří ani netuší, že je třeba při páchání trestného činu sleduje policie prostřednictvím kamer,“ dodává Janová.
A co na neustálý dozor kamer říkají občané? „Většinou nemyslím na to, když jdu třeba po městě, že mě natáčí kamery. Ale pokud si vezmu, že na některých místech je to zbytečné a člověk nemá žádné soukromí, tak už se na to dívám jinak,“ myslí si Lukáš Hajdu ze Starého Sedla, kde doposud žádný kamerový systém není. „Jednou jsem zapomněl, že je u křižovatky kamera, a přeběhl jsem na červenou. Naštěstí mě ale nikdo neviděl,“ prozradil další z dotázaných. „U nás ve městě se dlouho lidé dohadovali, jestli kamerový systém vůbec funguje. Osobně mi ale kamerový systém nevadí. Pokud ho nikdo nezneužije, jsem pro, aby se počet kamer zvyšoval. Ale jak říkám, je to drahé,“ uvedl Michal Holan z Rotavy.

Loket

Monitorovací systém v Lokti byl vybudován v roce 2003 za finanční podpory Ministerstva vnitra ve spolupráci s radnicí. Spravuje ho a využívá loketské obvodní oddělení. „Kamerový systém čítá samostatné kamerové jednotky, které jsou umístěny na frekventovaných a zájmových místech města Loket. Rozhodně není tajemstvím, kde se tyto kamery v rámci města Loket nacházejí. Jedná se o náměstí T. G. Masaryka, základní školu, hlavní autobusovou zastávku a ul. Sportovní,“ netají se s umístěním kamer vedoucí obvodního oddělení Policie ČR v Lokti Martin Götzl.
Zařízení, které zajišťuje vyhodnocování a záznam, je umístěno v budově obvodního oddělení. Zde je neustále k dispozici policistovi, jenž zrovna vykonává službu. Sledováním obrazovek má přehled o celkové situaci ve městě. Kromě toho monitorovací zařízení přináší loketským policistům také aktuální informace o dopravě. „Jednoznačně je to přínos pro výkon služby pořádkové policie. Díky možnosti následného vyhodnocení pořízeného záznamu se nám podařilo objasnit již několik protiprávních činů,“ dodal Götzl.
„Pořízené záznamy se samozřejmě ukládají a zálohují pro jejich případné následné využití. V současné době jsou podnikány kroky ke zdokonalení a případně i rozšíření stávajícího systému. Především mi jde o jeho celkovou modernizaci s možností ukládání či zálohování většího množství dat a kvalitnějšího pořizování záznamu především v noční době a za snížené viditelnosti,“ pokračoval Götzl.

Chodov

Naproti tomu v Chodově mají k dispozici dokonce osm kamer, které natáčí téměř celé jádro města. „Kamera se dokáže otáčet o 360 stupňů. Záznamy zůstávají uchovány v databázi čtyři dny, pak se automaticky mažou. Pokud je podezření, že na nějaké části záznamu je zachycen trestný čin, pak se tento záznam archivuje,“ sdělil velitel chodovské městské policie Josef Kertész. „Kamerový systém dotovala organizace Partnerství, kterou zaštiťuje Ministerstvo vnitra. Deset procent ceny si ale město platilo samo. Do budoucna bychom chtěli pořídit kamer více, provoz je ovšem hodně finančně náročný,“ doplnil Kertész.

(Kristián Šujan)