Do dvou měsíců by na bájné hoře Krudum u osady Hrušková u Sokolova měla stát padesátimetrová ocelová konstrukce. Tu zde staví Český telekomunikační úřad a má sloužit jako automatická monitorovací stanice kmitočtového spektra. Starosta Lokte Jaroslav Hlavsa nyní shání peníze na to, aby ve třicetimetrové výšce mohla být na ocelové věži vyhlídková plošina přístupná turistům. Chce tak Krudumu vrátit rozhlednu, která zde stála od roku 1932. Po druhé světové válce se ale původní kamenná rozhledna zřítila.

Stavba věže s rozhlednou vyvolává rozpaky. Zatímco město Loket i Karlovarský kraj ji podporují, proti jsou například klub turistů nebo Jan Nouza, který je považován za jednoho z největších odborníků na rozhledny v České republice.

„Domníval jsem se, že éra nevzhledných a přírodu nerespektujících staveb nadobro skončila,“ argumentuje profesor Jan Nouza, autor knihy
o českých rozhlednách.

Podle starosty Lokte zvýší rozhledna atraktivitu Krudumu. Oslovil proto města Sokolov, Krásno a Horní Slavkov, aby na stavbu vyhlídkového ochozu přispěla. „Jednáme také se sponzory. Chceme, aby se vyhlídkový ochoz postavil zároveň s telekomunikační věží. Pokud bychom peníze nyní nedali dohromady, byla by stavba rozhledny na již postavené konstrukci složitější,“ uvedl starosta Hlavsa.

Ten tvrdí, že se s kolegy z okolních měst shodl na tom, že oblast kolem Krudumu je do budoucna turisticky jednou z nejvíce lákavých a přispět tomu má i sporná rozhledna. Odpůrci naopak mluví o tom, že konstrukce věže poškodí vzhled vrchu a naruší krajinný ráz Slavkovského lesa. „Domníval jsem se, že éra těchto nevzhledných a přírodu nerespektujících staveb nadobro skončila,“ argumentoval například profesor Jan Nouza, autor knihy o českých rozhlednách. Předseda Klubu českých turistů v Sokolově Ladislav Zoubek zase chystanou rozhlednu označil za ocelovou hrůzu. Nedokáže si prý představit středověký kostel sv. Mikuláše u Hruškové a nad ním konstrukci, která podle něj katastrofálně znehodnotí tuto část Slavkovského lesa.
Český telekomunikační úřad už se stavbou začal. Na stožár má stavební povolení, hotová je už příjezdová cesta a začaly se kopat základy. Podle starosty Hlavsy je Krudum jediné místo, kde podobná stavba mohla vyrůst. Jinde tomu totiž bránila například chráněná krajinná oblast. „Výhodou je, že jakmile věž přestane sloužit svému účelu, je možné ji snadno odstranit,“ dodal Hlavsa.

S rozhlednou na Krudumu má Loket ještě velké plány. U věže má stát také srub, který by sloužil jako turistické zázemí. Navíc by se měly propojit rozhledny na Krudumu a v Krásně turistickými a cyklistickými stezkami. Na to vše chce Loket společně s okolními městy žádat peníze z regionálních programů Evropské unie.