VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obalovnu lidé ve vsi nechtějí

STARÁ CHODOVSKÁ - Když se stavba u nás prosadí, tak se z obce odstěhuji, rozhodl se jeden z nespokojenců

28.10.2008
SDÍLEJ:

PROTEST. Se záměrem postavit ve Staré Chodovské obalovnu místní lidé zásadně nesouhlasí. Na svém kategorickém NE se shodli i při posledním setkání s představiteli města Chodova.Foto: DENÍK/Milan Hloušek

Proti výstavbě obalovny živičných směsí ve Staré Chodovské se bouří tamní obyvatelé. A to dokonce tak silně, že mezi sebou sepsali petici. Někteří dokonce prohlašují, že pokud výrobna asfaltu v obci bude stát, tak se raději odstěhují. Nyní s velkým napětím čekají, jak dopadne podrobné zkoumání vlivu chystané obalovny na životní prostředí ve Staré Chodovské a jejím okolí. Odborníci totiž budou posuzovat, nakolik může výroba zatížit ovzduší, včetně produkovaného zápachu, celkovou dopravu a zdali nebude příliš hlučná. A jaký výsledek by lidé v obci chtěli nejraději slyšet? Určitě ten, který by stavbu v místě jejich bydliště nepovolil. „Já si myslím, že těch smradů je tady už dost. Vždyť se podívejte, kolik zápachu sem jde z Vintířova, a my tady povolíme další? Víte, my jsme tady vlastně v takovém území nezájmu. Pane starosto, jak sem chcete natáhnout lidi, když tady bude kolem dokola samý smrad?“ nadhodil otázku Jiří Hrabě ze Staré Chodovské. Také on se podepsal pod petici, stejně jako řada dalších. „Svůj podpis na ni dalo devadesát devět procent místních. Ti, co tam nejsou, zrovna byli na dovolené,“ poznamenala jeho manželka.

„Když se to tady postaví, tak si podám žádost, aby si obecní úřad odkoupil moji nemovitost,“ prohlásil rezolutně Hrabě. Podobný názor mají i další. „Pokud sem obalovnu dají, tak se hodnota našich domů okamžitě sníží. Podle mě klesne tak na nulu. A kdo sem pak půjde bydlet?“ reagoval další z dotázaných.

Za občany ve Staré Chodovské se už postavilo také vedení města Chodova.
„Krajskému úřadu jsme oficiálně potvrdili, že pokud je v úmyslu firmy tady takové zařízení stavět, tak je nutné posoudit vliv na životní prostředí a zpracovat dokumentaci, které se říká EIA. A to je záležitost několika měsíců, až šesti,“ zdůraznil starosta Chodova Josef Hora. „Rád bych ujistil všechny občany, že se rada města jednomyslně postavila za obyvatele ve Staré Chodovské. Vím, čím si obec v minulosti prošla, takže určitě nedovolíme, aby se to tu nějak plundrovalo. A tak mluvím za celou radu,“ konstatoval Hora.

Pozemky v průmyslové zóně, kde má obalovna vzniknout, odkoupila společnost Vodohospodářské stavby do spoluvlastnictví s firmou Herkul. Že se proti jejich plánu zvedla ve Staré Chodovské vlna odporu, vědí, pouze ale neoficiálně.

„Petici nám bohužel nikdo nedal k nahlédnutí, natož k vyjádření. S občany jsme absolvovali osobní jednání ohledně diskuze o tomto problému, ale bohužel jejich argumentace zůstává pouze na obecných tvrzeních. A to zejména že už zde dost zapáchá Liapor a Sokolovská uhelná, což nejsme bohužel schopni ovlivnit,“ sdělil projektový manažer Vodohospodářských staveb Miroslav Vrábík.

A v jaké fázi momentálně projekt je? „V současné době byla dopracována stávající dokumentace a bude probíhat takzvaná EIA, kde byly podrobněji dle jednotlivých vyjádření dopracovány jednotlivé studie, jako například hlukové či prašnosti, se závěrem, že tento záměr nijak podstatně nezatíží životní prostředí. Jako příklad je možno uvést zvýšení hlučnosti v rámci dopravy o 0,7 až 1,0 decibelu,“ zmínil Vrábík.

Krajský úřad Karlovarského kraje k podrobnému posuzování záměru přistoupil, jelikož ho sám označil za významný ve vztahu k životnímu prostředí.
„Příslušný úřad obdržel nesouhlasná vyjádření k oznámení z hlediska jeho vlivu na životní prostředí, a to od města Chodov a veřejnosti,“ uvedla Andrea Bocková z oddělení informací a styku s veřejností Krajského úřadu Karlovarského kraje. Kdo by si chtěl dokumentaci k záměru prohlédnout, může o ni požádat na odboru životního prostředí a zemědělství krajského úřadu nebo na Městském úřadě v Chodově. Vlastní vyjádření k materiálu pak veřejnost může posílat do 22. listopadu právě na adresu zmíněného úřadu kraje.

Autor: Milan Hloušek

Místo události:
28.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Festival opustí Karlovy Vary, filmový hit bude k vidění i v jiných městech

Kvalifikační závody na dlouhé ploché dráze v Mariánských Lázních.
43

Franc přišel o vítězství kvůli řetězu

Sběratel má i váhu na zjišťování lavinového nebezpečí

Cheb – Zajímavá výstava je nyní k vidění v Muzeu Cheb. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout váhy a měřidla ze sbírky Jana Mynáře.

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Jejich plody jsou větší než jejich příbuzných odrůd z lesa, na keřích rostou v celých trsech, takže úroda je mnohem snazší a rychlejší, a jejich chuť si s těmi lesními v ničem nezadá. Řeč je o kanadských borůvkách, které si v pohodlí můžete vypěstovat na zahradě nebo i doma na balkoně a jejich sladké bobule budete mít na dosah ruky.

Kolonáda patří do pátku jazzmenům

Mariánské Lázně – Již 17. ročník Jazzových lázní je v plném proudu. Milovníci jazzu se mohou těšit ještě na pět koncertů. Ty se konají každý den až do pátku, vždy od 15 hodin na mariánskolázeňské kolonádě.

Hledá se osobnost kraje. A v anketě nechybějí novinky

Karlovy Vary – Karlovarský kraj po roční pauze opět vyhlašuje populární anketu Osobnost Karlovarského kraje. Novinkou v anketě bude například to, že nominovat lze také in memoriam. Návrhy na ocenění může podávat veřejnost i právnické osoby se sídlem na území našeho regionu.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies