VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Malí bruslaři zaplnili zimní stadion

Mariánské Lázně - Školičku bruslení zakončil tradiční maškarní rej na ledě

3.4.2009
SDÍLEJ:

Na závěr Školičky bruslení uspořádal Sport-Servis M. Lázně spolu s HC Mar. Lázně.cz maškarní rej na mariánskolázeňském ledě zimního stadionu.Foto: DENÍK/ Bedřich Klima

Naposledy v této sezóně zaplnili zimní stadion v Mariánských Lázních malí bruslaři z mateřských a základních škol.

Uzavíral se totiž další z ročníků oblíbené Školičky bruslení pro MŠ a děti od 4 let a Bruslení 1. a 2. tříd ZŠ, které již 6-tým rokem organizuje společnost SPORT-SERVIS Mariánské Lázně ve spolupráci s hokejovým oddílem HC Mariánské Lázně.cz a městem Mariánské Lázně.
Školička bruslení i Bruslení 1. a 2. tříd ZŠ jsou bezplatné a za dobu své šestileté existence na svém „kontě“ evidují více než 2 000 dětí, které se díky nim naučily další ze sportovních dovedností - bruslení.

Oba tyto ojedinělé projekty probíhají každoročně od října do konce března vždy ve středu a ve čtvrtek a mimo výuku bruslení jsou oživovány řadou akcí spojených se soutěžemi a hrou (Mikuláš a Čert na ledě, Maškarní na ledě….).

V letošním roce se účastnily mateřské školy Pramínek, Vora, Třešňovka, Křižíkova, Skalníkova, Hlavní, Horní Slavkov, Drmoul, Trstenice, Klimentov, Velká Hleďsebe, Planá a Chodová Planá. Mimo dětí, které navštěvují mateřské školy, přicházejí i rodiče s dětmi, které MŠ nenavštěvují. Celkem se Školičky v letošním roce účastnilo více než 270 dětí.

Od prvních nejistých krůčků na ledě dokáže tato drobotina neuvěřitelně rychle přijmout led za svého kamaráda a během několika hodin bruslení je na nich vidět obrovský pokrok. Začínají první hry na honěnou, pomocné židličky jsou odsouvány na své místo za mantinelem a mantinel již neslouží jako opora, nýbrž jako brzda při přejezdu z jedné strany ledové plochy na druhou.

Je znát také velká a pozitivní změna, která se týká bezpečnosti a ochrany zdraví dětí. Většina rodičů již automaticky vybavuje svého mrňouska ochrannou přilbou a je jedno, jestli je to přilba na kolo nebo na lyže. Důležité je, že je při případném pádu hlava dítěte chráněna.
Totéž platí i pro chrániče kolen a loktů. Dosed nebo dopad na led (byť z výšky něco málo přes jeden metr) bývá vždy hodně tvrdý a natlučené kolínko nebo loket dokáže spolehlivě vhánět slzičky do dětských očí i několik dní.

O hodně lépe jsou na tom prvňáčci základních škol, kteří z 90 procent již mají za sebou právě zmíněnou Školičku bruslení pro MŠ a děti od 4 let. Zcela jistě a automaticky vklouznou na ledovou plochu, a tak hry a závodění můžou začít téměř okamžitě. I tady ale platí důrazné doporučení přilby. V letošní sezóně se Bruslení pro 1. a 2. třídy ZŠ (které je pokračováním Školičky bruslení pro MŠ) účastnily ZŠ Sever + Úšovice a ZŠ Jih, celkem 160 dětí.
Závěr těchto „školiček“ bývá zpestřen Maškarním rejem na ledě, soutěžemi, zábavnými stanovištěmi a bonbónkem na konec je rozdávání Diplomů za zvládnutí Školičky nebo Bruslení spojené s malou sladkou odměnou pro každého.

V letošním roce byla kromě zábavných stanovišť připravena také soutěž v rychlosti.
A právě ta ukázala, jak dobře a zkušeně se malí bruslaři dokáží na ledě pohybovat. A kupodivu dívky nezůstaly chlapcům nic dlužny a suverénně je v mnohých případech nechaly za sebou.
Úkolem bylo co nejrychleji objet asi 10 metrů vzdálený kužel a vrátit se zpět ke svému „týmu“. Závodilo se ve dvojicích a nejrychlejší čas byl zapsán. Po porovnání časů byl vyhlášen vítěz z každé mateřské školy. U prvňáčků probíhal závod obdobně, jen s tím rozdílem, že se hodnotil výsledek dívek a chlapců zvlášť a vyhodnoceny byly z každé kategorie první 3 místa.

Nejrychlejší bruslaři
a bruslařky mateřských škol:
Jiří Novotný – MŠ Horní Slavkov (11:37)
Tomáš Čech – MŠ Hlavní (11:15)
Lukáš Fajkus – MŠ Klimentov (10:85)
Klárka Karhanová – MŠ Drmoul (12:90)
Adam Frkal – MŠ Trstenice (9:56)
Julinka Benová – MŠ Velká Hleďsebe (16:34)
Nicolka Primasová – MŠ Křižíkova (12:52)
Karolínka Sléhová – MŠ Třešňovka (14:25)
Fabián Baetge – MŠ Vora (14:04)
Petr Jakub Kuba – MŠ Skalníkova (12:82)
Denis Volák – MŠ Pramínek (12:77)
Nejrychlejší bruslaři
a bruslařky ZŠ Jih:
Dívky:
Tina Štěrbová (10:06)
Markéta Musilová (11:00)
Adélka Pranová (11:06)
Chlapci:
Lukáš Bělohlávek (9:13)
Jan Kosina (9:41)
Olivek Volín (10:60)

Na obhajobu těch, kteří nestanuli na pomyslných stupních vítězů mateřských škol je nutné podotknout, že čarodějnický hábit, klobouk muchomůrky, princeznovské šaty nebo vílí křídla dokáží svého majitele při závodění pěkně potrápit a na rychlosti mu rozhodně nepřidají.

„Chtěla bych poděkovat všem, bez nichž by tato akce nemohla probíhat. A těmi jsou především paní ředitelky mateřských škol: Iva Langerová, Eleonora Výprachtická, Olga Cinkaničová, Yveta Kučerová, Vlasta Schneiderwinklová, Pavlína Zábranská, Marie Kormošová, Helena Němcová, Zdeňka Černá Helena Černá, Jaroslava Kovková a paní učitelky těchto školek. Dále patří poděkování vedení základních škol: ředitelce Aleně Hálové, řediteli Františku Kurkovi a všem učitelkám, a samozřejmě rodičům a prarodičům, kteří si pro tyto malé človíčky vždy najdou čas a učí je zkoušet a poznávat něco nového. Děkujeme a těšíme se na říjen, kdy zimní stadion opět ožije desítkami dětí a jejich smíchem,“ vzkázala Diana Lambertová, jednatelka společnosti SPORT-SERVIS Mariánské Lázně.

(em)

3.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Joker chystá Zahradní slavnost

Ilustrační foto

Motivací mají být stipendia od kraje

Pes vběhl motorkáři pod kolo

Mariánské Lázně - Nepříjemný zážitek má za sebou šestadvacetiletý motorkář, kterému do jízdní dráhy vběhl pes.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Na slavnosti piva pojede zvláštní pivní vlak z dolního nádraží

Karlovy Vary - Zvláštní vlak s názvem Karlovarský Chodovar Expres vypraví už podvanácté České dráhy na tradiční slavnosti piva v rodinném pivovaru Chodovar.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení