Právě jeho a ostatních zrakově handicapovaných občanů se hodně dotýkají současné četné výluky v železniční dopravě a obří rekonstrukce chebské pěší zóny. Hovořili jsme s ním nejen o změnách v centru města a o tom, jak na ně dokáže vodící pes reagovat.

Prozradíte, jak vy osobně vnímáte neustále změny související s budováním nové chebské pěší zóny a výluky při vlakovém spojení do Chebu?

V současné době jsou velké problémy spojené s výlukou na trati Cheb-Planá u Mariánských Lázní. Vnímám doslova velký zmatek před nádražní budovou v Chebu. Nevidomý s holí tam zažívá veliké problémy. Podobně postižený s vodícím psem to má o něco snazší, neboť pes sice překážky obejde, ale nezavede vás do správného autobusu. Na druhé straně musím rád přiznat pomoc pracovníků ČD, kteří zde řeší svízele cestujících před budovou. Bez nich bychom byli ztraceni, bohužel veřejnost zde pomoc nenabízí. Lidé totiž sami hledají, do kterého vozu nasednout. Navíc se zde časově setkávají příjezdové i odjezdové spoje najednou.

Na nově budované chebské pěší chebské zóně se vyskytují denně nové a mnohdy špatně vyznačené výkopy. Páskové zábrany jsou mizerné a snadno se přetrhají. Jako další zádrhel cítím nadměrný hluk stavebních strojů, nevidomý i pes bývají hlukem zmateni a ztrácejí orientační body. Rovněž náhradní lávky pro přechody nám dělají velké starosti. Jsou mnohdy úzké. Obdobné problémy nastávají při vyhledávání naučených vstupů do obchodů. Ale hlavně kde a jak bezpečně přejít na druhou stranu ulice?

Čím nevidomé nový bulvár potěší?

V rámci nové pěší zóny vítáme bezbariérovost, na druhé straně nastávají problémy při chůzi s bílou holí podél budov. Pokud máme vodícího psa, vše je mnohem snazší, pes různé překážky snadno obejde, ale i já občas takto na nové zóně ztrácím některé po dlouhá léta zažité orientační body. Samozřejmě, že si je musíme najít, což je pro nás mnohem složitější. Ovšem to se dá naučit. Jinak jsme rádi, že zmizely díry v chodnících plné vody po dešti. Pro nevidomé to znamenalo často vodu v botách.

Pomoc ostatních…

Co se týká pomoci, tak bychom rádi přivítali vstřícnost ostatních chodců. Současné problémy s rozestavěnou komunikací jsou jedny z nejhorších za poslední léta v centru města. Stačí, aby nás lidé oslovili a nabídli rámě a pomoc při vyhledání daného objektu. Samozřejmě, že při Sjednocené organizaci nevidomých a slabozrakých v Chebu existuje i průvodcovská služba, kterou naši lidé využívají. Ta však nemůže vždy a všem pomoci najednou. Někteří, jako i já osobně, volíme raději jinou, třeba i delší trasu, abychom se dané lokalitě vyhnuli. To však chce mít dobrou orientaci ve městě a přilehlých ulicích. Pro vodícího psa, který trasu nezná, je to také složitější, neboť v takovém případě musí slepý psa navigovat sám.

Pokud máte šanci, no co chcete ještě v souvislosti s rekonstrukcí pěší zóny upozornit?

Až bude celá rekonstrukce chebského bulváru hotová, budeme rádi, že cesta se stane pohodlnou a příjemnou. I my máme radost z toho, že město bude pěkné, že si můžeme najít lavičku a chvilku posedět. Myslím, že nám tam ale také budou dělat problémy vestavěné a neohraničené atributy pro děti. Pro nevidomé to vyžaduje zvýšenou pozornost. Takové úpravy asi architekti nedomysleli, mnohdy by skutečně bylo dobré poradit se také se zrakově postiženými, kterých se tyto změny nejvíce týkají . Doufejme však, že bude pamatováno i na bezpečný přechod přes křižovatku u Spořitelny. Na nové zóně bohužel, tím že obrubník chybí, vůbec nepoznáme, kdy jsme na pěší zóně a kdy na vozovce!