VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Střelkyně Lenka Marušková úspěšně zacílila také na malířské plátno

Aš, Praha - Úspěšná olympionička, sportovní střelkyně, pořádá už svoji druhou výstavu. Ta na Pražském hradě potrvá až do 8. října.

18.9.2013
SDÍLEJ:

LENKA MARUŠKOVÁ se svými obrazy pokouší zachytit krásu a velikost života v různých podobách. Nechybí ani ta sportovní. Foto: archiv autorky

 Lenka Marušková z Aše (česká olympionička, sportovní střelkyně a olympijská medailistka) se dává také na malířskou dráhu. Vernisáž výstavy jejích obrazů se uskutečnila v Mladotově domě na Pražském hradě. Záštitu nad expozicí převzal Zbigniew Czendlik, známý římskokatolický kněz polské národnosti, působící v České republice. Její ojedinělá výstava potrvá do 8. října a zájemci ji mohou navštívit denně od 10 do 17 hodin.

Vztah k malování už od dětsví

Olympijská medailistka Lenka Marušková je známá spíš jako střelkyně ze sportovní pistole. Její v pořadí druhá výstava s názvem ´Malující střelkyně´ odkrývá další její talent.

„Vztah k výtvarnému umění mám už od dětství, ovšem sen malovat klasické oleje jsem si splnila až v dospělosti," svěřila se sportovkyně. Malování používá jako prostředek k odreagování od sportovního shonu takzvanou arteterapii. K malbě dospěla jako samouk hledající formu a styl svého vyjádření. Směřuje od svázanosti k uvolněné spontánní malbě.

Lenku malování baví a má talent

„Lenka je pečlivá a zvyklá na přesnost, v tom se asi prolíná její střelecké já s tím malířským, uměleckým," uvedl její učitel, malíř Martin Šrámek. Má duši bojovnice, a tak se neustále pouští do nových, neprobádaných témat a hledá si nové náměty. Ráda kombinuje malířské techniky a nechá se přesvědčit k experimentování. A to vše ji nakonec posunuje dopředu. Cesta učení se a sebeobjevování je pro každého velmi těžká, ale Lenku malování baví a ukazuje se, že v ní dřímal předtím neobjevený výtvarný talent," dodal s potěšením.

Svými obrazy se pokouší zachytit krásu a velikost života v různých podobách. Spojujícím prvkem krajin, přírodních detailů, zátiší, olympijských a kosmických motivů je hledání pozitivních hodnot ve světě, který nás obklopuje. Některé z obrazů vyjadřují autorčin obdiv k velikánům světového malířství, od nichž se lze učit. V tvorbě silně zaznívá vztah k vlasti, který je zachycen v pohledech na symboly české krajiny Říp, Sněžka/Země česká, domov můj. Hrdost na naši zem a na to, že může být její reprezentantkou i jako vrcholová sportovkyně, vyjadřují obrazy s olympijskou tematikou Rio de Janeiro 2016, Helsinky 1952.

Podpora kněze

Se Zbigniewem Czendlikem, který převzal záštitu nad její druhou výstavou, se Lenka Marušková poznala při natáčení pořadu Uchem jehly a pak i v Londýně na olympiádě. Podpora sportovkyně a malířky je pro něj mimo jiné vzpomínkou na léta gymnaziálních studií, kdy mu jak malování, tak sport byly velmi blízké.

Jeho učitelé se ho snažili přesvědčit, aby šel na výtvarnou školu, anebo se věnoval atletice. On si zvolil třetí cestu a stal se farářem. Na otázku, jak souvisí víra s krásou, odpovídá: „Já si myslím, že Stvořitelem krásy je Pán Bůh a všechno, co je Boží, je krásné. Takže pokud je v obrazech krása, znamená to, že je v nich i kousek Boha. Krása a víra, to je pomalu totéž a já vždycky přeji lidem, aby se obklopovali krásnými věcmi, protože nás to dělá krásnými. Věřím, že i obrazy Lenky budou na lidi tak působit. Protože nejde o to, abychom obdivovali nějaké umělecké dílo, ale je důležité, aby umělecké dílo působilo na toho, kdo se na něj dívá, a aby nás dělalo krásnými."

Autor: Vladimír Kučera

18.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mariánskolázeňští fotbalisté odjížděli do Plzně na hřiště Petřína s cílem urvat alespoň bodík. To se ale nepovedlo.
7

Vítězství si venku připsali jen borci karlovarské Slavie

Integrovaná střední škola technicko-ekonomická v Sokolově. Původní budova navazuje na nový skelet.

Miliony pomáhají modernizovat výuku

Zastávka bude počítat, kolik projede cyklistů

Ostrov - Zapomenutá železniční zastávka se dočká nového vzhledu a chytrého počítadla.

Domov je ve špatném stavu, čeká ho rekonstrukce

Plesná - Špatný technický stav Dětského domova v Plesné se rozhodl vyřešit Karlovarský kraj. Domov se v letošním roce dočká nových oken a elektroinstalace.

Nehod výrazně přibylo, jejich obětí naštěstí ne

Karlovarský kraj - Bezmála o dvě stovky dopravních nehod více než vloni vyšetřovali policisté v Karlovarském kraji od ledna do července. Nárůstu počtu bouraček naštěstí neodpovídal počet usmrcených lidí.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení