Domů si odvezli diplomy, pamětní pohár, volný vstup na 17. mezinárodní veletrh a navíc obdrželi příspěvek 20 000 korun na účast na jakémkoli veletrhu fiktivních firem mimo Českou republiku podle vlastního výběru.

„Pro firmu a její zaměstnance, kteří vyhráli, to je veliká zkušenost,“ uvedla Jana Mouchová, učitelka předmětu Fiktivní firmy (FF). „Určitě si ty zkušenosti, které získali podobnými veletrhy, odnesou do života. Už teď si však myslím, že jsou mezi mými žáky někteří, co jsou již nyní připraveni do obchodního světa. Navíc se naší škole ještě za dobu vyučování předmětu FF nepodařilo získat takto významné ocenění. Příští rok pojedou studenti na veletrh do Bratislavy za peníze, které vyhráli,“ dodala nadšeně Mouchová.

Z jednání studentů bylo poznat, že někteří jsou vážně připraveni vstoupit do obchodního života. K vítězství se vyjádřil ředitel FF Skalpel, osmnáctiletý Lukáš Musil: „Je pro nás určitě obrovský úspěch vyhrát v tak velké konkurenci osmdesáti českých firem,“ uvedl Musil. „Myslím, že jsme si z tak velkého veletrhu odnesli spoustu zkušeností. Byl tam na jednu stranu zmatek, ale to je pochopitelné, když tam bylo 80 českých, 67 zahraničních firem a spousta lidí z veřejnosti. Určitě to bude i přínos pro naši školu a myslím, že jsme ji tím pomohli i zviditelnit,“ dodal Musil.

Gymnázium a obchodní akademie Mariánské Lázně měla na veletrhu ještě jednu fiktivní firmu. Firma Lares však nezískala žádné ocenění, ale i přesto podle Jany Mouchové to pro ně byla velká zkušenost.

Mzdová účetní firmy Lares, Eliška Košťálová, neskrývala svou rozmrzelost, ale našla na svém částečném neúspěchu i světlé stránky: „Všechny z naší firmy nás mrzí, že jsme neuspěli,“ sdělila Košťálová. „Skalpel měl velmi dobře připravený stánek. A i přesto jsem ráda, že jsme se mohli zúčastnit a nabrat další cenné zkušenosti. Chvilkami byla tamní atmosféra napjatá a bylo tam hodně lidí. Jinak se mi tam moc líbilo,“ dodala na závěr Košťálová.