VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svazek obcí plánuje bylinné zahrady

Chebsko - V rámci mikroregionu vznikla už například strategická studie cestovního ruchu a marketingu a internetový portál s rezervačním systémem

17.9.2010
SDÍLEJ:

Výstava Žandovácké zlaté ruceFoto: DENÍK/ Václava Simeonová

Další projekt připravuje Mikroregion Chebsko. Šest obcí z dobrovolného svazku by se mělo zapojit do Česko – bavorského projektu bylinných zahrad.
„Na německé straně je už záměr zpracovaný,“ uvedl předseda mikroregionu Michal Pospíšil. „U nás by se týkal například Chebu, prostoru pod hradem nebo třeba Dolního Žandova, kde by měl vyrůst ekologický dům.“

„Do projektu je také zapojena Základní škola v Dolním Žandově,“ uvedla starostka obce Eliška Stránská. „Původně jsme si mysleli, že půjde jen o zahrady, ale Německu se zalíbila myšlenka spolupráce dětí z obou stran hranice.“
Ekologický dům by tak nabídl prostor pro setkávání českých a německých školáků, školící centrum ekologie a další zajímavosti. „Zahrad by u nás v

Dolním Žandově mělo vzniknout hned několik - u školy Naučná zahrada, na prostranství u pekárny Vonná zahrada, na prostranství před hřbitovem Odpočinková, meditační a u historicky významného domu Zahrada historická,“ vysvětlila s tím, že projekty jsou již hotové.

„V rámci setkávání by se školáci měli učit poznávat bylinky, pečovat o ně na zahradě u školy, budou i třeba navrhovat a připravovat sáčky na sušené bylinky, v rámci kroužku vaření se je mají naučit i používat, ale také se dozvědí víc o ekologii,“ popisovala. „V obci je také činný Klub přátel Dolního Žandova, většinou ženy, které se budou starat o zahrady, v upravené klubovně je budou sušit, a podobně.“ I proto se v říjnu pojedou podívat do Německa, kde se podívají na tamní zahrádky, německé bylinkářky pro ně připraví pohoštění a ukáží jim jejich produkty.

Mikroregion Chebsko vznikl v roce 2003. Svazek byl založený za účelem vzájemné pomoci a spolupráce při prosazování a uskutečňování komplexního územního, ekonomického a sociálního rozvoje ve vazbě na regionální politiku České republiky a Evropské unie. V rámci mikroregionu vznikla už například strategická studie cestovního ruchu a marketingu a internetový portál s rezervačním systémem.

Na jedné z posledních konferencí se zástupci obcí mikroregionu dozvěděli nejen to, co studie obsahuje, ale také si poslechli, jak by se mohla do budoucna vyvíjet. Jak uvedla manažerka Mikroregionu Chebsko Markéta Pagáčová, studie není mrtvým dokumentem. „Bude se s ní samozřejmě i dál pracovat,“ podotkla.

Autor: Václava Simeonová

17.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Nové parkoviště u sportovní haly v ašské ulici Gustava Geipela se už rýsuje.

OTÁZKA PRO: Milana Vrbatu, mluvčího Městského úřadu v Aši

Joker chystá Zahradní slavnost

Cheb – Jak se městu Cheb podařilo upravit komunitní zahradu v chebské Májové ulici naproti restauraci Hannibal? O tom se může na vlastní oči přesvědčit i veřejnost, a to již v úterý 22. srpna.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Pes vběhl motorkáři pod kolo

Mariánské Lázně - Nepříjemný zážitek má za sebou šestadvacetiletý motorkář, kterému do jízdní dráhy vběhl pes.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení