VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Také postižení lidé chtějí pracovat

Cheb – Otázka integrace zdravotně postižených na Chebsku se přetřásá ze všech stran

27.4.2011
SDÍLEJ:

Člen občanského sdružení Rytmus, Vojtěch Zima. Foto: Deník: Nataša Šmatová

Kromě bydlení si handicapovaní lidé shánějí také zaměstnání, kde by mohli být užiteční a kde by se mohli naučit fungovat se zdravými pohromadě. Pomoc jim v tom nabízí občanské sdružení Rytmus, jehož člen Vojtěch Zima (na snímku) odpověděl Deníku na několik otázek.

Jak tedy Rytmus pomáhá?

Vezmu to trošku ze široka. Občanské sdružení vzniklo v roce 1994 v Praze. Hlavní službou, kterou poskytovalo, bylo podporované zaměstnávání. Od počátku ji poskytovalo lidem s mentálním postižením, protože ti to mají na trhu práce velmi těžké. Cílem služby je vytvořit člověku takové podmínky z hlediska jeho sociálních a pracovních dovedností, ale i prostředí u zaměstnavatele, aby mohl pracovat. Jednou z našich podpor je také pracovní asistence pro člověka, pokud to dotyčný potřebuje. Asistent mu pomáhá vytvářet sociální kontakty a pracovní návyky.

Není na celém procesu nenáročnější naopak najít zaměstnavatele?

Ano, je to věc, která je složitá a s jejíž úspěšností celý proces začíná i končí. Pokud se nedaří najít práce, pak se bohužel ztrácí i motivace člověka se něco učit. Je důležité také říct, že naše služba není primárně zaměřena na nácvik konkrétních dovedností, on se u nás neučí vytírat, zametat či skartovat dokumenty. Spíše jde o trénink zmíněných sociálních dovedností.

Na Chebsko jste se dostali jak?

Přišla výzva z Karlovarského kraje, který má projekt na transformaci domovů pro lidi s mentálním postižením. Byli jsme osloveni, abychom v momentě, kdy ti dospělí lidé přejdou do normálního bytu, jim pomohli najít práci. Pobočku máme v Sokolově a naše působnost je celokrajská. Od pondělí 25. dubna působí naše pracovnice v Chebu.

Máte zmapované potenciální zaměstnavatele na Chebsku?

Určitě. V celém projektu byla zapojená i hospodářská komora. Ta poskytla databázi zaměstnavatelů, kteří by se mohli zapojit.

Znamená to, že tady máte dostatek klientů?

V současné chvíli službu poskytujeme dvaceti lidem, deset z nich už pracuje. A to za rok naší působnosti v kraji. Ovšem pořád je co vylepšovat.

Vychází vám zaměstnavatelé vstříc v tom, že vytváří speciální pracovní místa?

Ano, konkrétně v Chebu v Integrované střední škole vytvořili takové místo v kopycentru, kam chodívají studenti na praxi. Ještě bych rád upozornil, že v Karlovarském kraji jako jediném poskytujeme službu s názvem podpora samostatného bydlení, což je služba. To znamená, že klient si sám najme byt a my mu poskytujeme asistenci v době, kdy ji sám potřebuje. Těch je v kraji 10.

Autor: Nataša Šmatová

27.4.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Keramická škola v Karlových Varech.

Památkáři protestují proti demolici keramky

Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Zádub-Závišín má zastupitelstvo

Zádub-Závišín - Dlouhé měsíce byla obec Zádub-Závišín na Chebsku bez usnášeníschopného zastupitelstva.

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Karlovarský kraj – Jako by se s nimi roztrhl pytel. Svatby v létě jsou prostě in. Snoubenci přitom čím dál více preferují venkovní obřad. A některá místa jsou opravdu netradiční.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Sokolov - Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, by se mohla stát Nej sestřičkou tohoto roku. V Sokolově pracuje s dvouletou přestávkou deset let.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení