VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tělocvična hrozí zřícením. Statici zastavili stavbu

Hazlov – Zřícení přístavby tělocvičny u základní školy hrozí v Hazlově u Chebu.

17.3.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: ČTK

Na zmíněné riziko přišli zástupci obce náhodou po tom, co u nezávislého statika zjišťovali, zda lze do stavby upevnit kotvící prvky tělocvičného náčiní, se kterým se v projektové dokumentaci nepočítalo.

Navíc stavba nebyla podle odborníků provedena s přihlédnutím k tomu, že se budova nachází v seismicky aktivní oblasti. Nyní se čeká na vyjádření stavebního úřadu v Aši. V nejhorším případě by obec musela vracet dotaci, kterou na stavbu získala.

„Po kontrole statika si tělocvičnu prohlédli ještě další tři odborníci a všichni se shodli na stejném verdiktu," uvedl starosta obce Hazlov Josef Čapek. „A sice, že stavba musí být s okamžitou platností pozastavena," okomentoval starosta.
Kvůli bezpečnosti všech dětí se obec rozhodla zavést bezpečnostní opatření.

„Zavřeli jsme vstup do školy, který se nachází vedle přístavby a děti tak musejí nyní procházet na vyučování jiným bočním vchodem," vysvětlil starosta.

A proč musejí školáci volit jinou cestu do školy? V nejhorším případě totiž hrozí, že by se část stavby mohla i sesunout.
„Na stavbě byla špatně zvolená koncepce nosné konstrukce," sdělil Martin Šafařík, jeden ze statiků, kteří nařídili stavbu přerušit.
„Stavbu by mohly ohrozit ať už seismické či klimatické vlivy," vysvětlil statik s tím, že novostavba nevykazuje žádanou stabilitu.
Na tělocvičně byly podle zjištěných informací použity i nevyhovující stavební materiály jako jsou duté cihly a podobně.

„Při projektu se vůbec nevzalo v potaz to, že Hazlov spadá do zemětřesně aktivní oblasti," zdůraznil statik Šafařík.
Podle vedení obce je nyní důležité zjistit, zda za způsobené potíže může stavební firma, nebo zda nastala chyba v projektu. Otázkou nyní zůstává, jakým způsobem lze stavbu, kterou odsouhlasilo minulé vedení obce, zachránit.

„Dostali jsme celkem dvě doporučení. Jedním z nich je, že se do konstrukce umístí speciální vyztužující prvky tak, aby se stavba zpevnila. Druhou možností je, že stavbu bude třeba rozebrat až na základní desku a posléze tělocvičnu postavit znovu, což by nás velmi mrzelo, ale bezpečnost dětí a zaměstnanců školy je pro nás nejdůležitější," popsal starosta.

Stavba tělocvičny vyšla na 17 milionů korun z čehož 2,5 milionu tvořila dotace. Zda se bude muset dotace vracet, teď záleží na mnoha okolnostech.

„Informace o problémech u daného projektu nebyly na Úřad Regionální rady nahlášeny. Stejně tak úřad neobdržel například žádost o změnu harmonogramu, v níž by příjemce žádal o posun termínů," informovala tisková mluvčí ROPU Severozápad Eliška Štádlerová. „U všech projektů záleží na tom, jaké termíny vyplývají ze smlouvy a to nejen s Úřadem Regionální rady, ale také s dodavateli. Obecně hrozí vrácení dotace v případech, kdy nejsou plněny podmínky dané v uvedených smlouvách," dodala.

Autor: Jan Buriánek

17.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, je ve finále prestižní soutěže.

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Ilustrační foto

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

OTÁZKA PRO: Milana Vrbatu, mluvčího Městského úřadu v Aši

Cheb - Mluvčí městského úřadu o novém parkovišti.

Joker chystá Zahradní slavnost

Cheb – Jak se městu Cheb podařilo upravit komunitní zahradu v chebské Májové ulici naproti restauraci Hannibal? O tom se může na vlastní oči přesvědčit i veřejnost, a to již v úterý 22. srpna.

Zábava hlupáků aneb vandalové řádí. Škody jsou ve statisících

Karlovarský kraj - Posprejované vagony, zničené lavičky, ulámané části soch nebo poškozené stromy. S nálety vandalů se musí potýkat města v Karlovarském kraji. Ataky se nevyhýbají ani menším obcím. Škody jdou přitom do statisíců.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení