Zda skutečně vznikne, o tom nakonec rozhodne referendum. S ním je nepřímo spojen i osud starostky.

„Souhlasíte s tím, aby bylo vybudováno a provozováno centrum služeb sociální prevence v Teplé?" Tak zní celá otázka referenda, ke které je ještě v závorce popsána přesná adresa možného centra. O osudu centra budou lidé hlasovat 25. a 26. října, tedy v době předčasných parlamentních voleb.

„Pokud návrh neprojde, jsem připravena rezignovat. A to z důvodů, že nemůžu zajistit bezpečnost ve městě při případných nepokojích," řekla starostka Teplé Jana Čížková. Že problém vnímá celé město, dokázala i početná návštěva zastupitelstva.

Podle odhadů navštívilo jednání kolem pěti set lidí a někteří i s transparenty.„Je to pravda, přišlo opravdu dost lidí, ale spíše mě udivuje, kde byli před dvěma lety, kdy se celý projekt připravoval," řekla starostka. Jednání navštívila i starostka Obrnic, kde podobný projekt funguje. Tu však početný dav vypískal a nepustil ke slovu. „Nelíbí se mi, co se tady plánuje postavit. Proto jsem se zúčastnil jednání zastupitelstva a jsem rozhodnut jít hlasovat proti vzniku centra. A ze svého blízkého okolí vím, že nás bude mnoho," řekl jeden z tepelských obyvatel, který si ale nepřál být jmenovaný.

Podobný problém řešila před rokem Toužim. I ta přistoupila k referendu mezi svými občany, kteří celou výstavbu svými hlasy nepodpořili.„Jsem na to zvědavý, hlavní bude se dostat přes povinných 50 procent došlých hlasujících a pak myslím, že máme vyhráno," řekl další z řad občanů Teplé, který odmítá vybudování centra.

Že v obci vřou emoce, dokázalo i nedávné přejmenování dopravních značek Teplá na Cikánskou Lhotu. Současnou tepelskou situaci shrnula starostka větou ze své předvolební kampaně. „Teplá se nedá vyprávět. Ta se musí zažít."