VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Uleví se mi, říká správkyně obce

Prameny - Noví zastupitelé Pramenů by se mohli na ustavujícím jednání sejít na přelomu měsíce

12.4.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK / František Géla

Víc než tři roky čekala obec Prameny na své zastupitelstvo. Poté, co se rozpadlo, museli obec řídit správci z řad úředníků Ministerstva vnitra. Tím posledním byla Arnoštka Aubrechtová. Jak přiznala, až začne fungovat v obci starostka, uleví se jí.

Běží lhůta

Volby se v obci konaly o víkendu (Chebský deník již informoval). Vyhrálo je jediné kandidující sdružení Naše Prameny. Starostkou by se tak měla podle dosavadních informací stát jednička kandidátky, šestadvacetiletá Michala Málková. Výsledky voleb byly oficiálně vyhlášené ale teprve včera a od té doby běží desetidenní lhůta, kdy se lze obrátit na soud se stížností na průběh voleb.

„Nebudou-li stížnosti na volby, mělo by proběhnout ustavující zasedání zastupitelstva mezi 28. dubnem a 7. květnem 2012,“ uvedla mluvčí Ministerstva vnitra Denisa Čermáková.

S dluhy pomohou

Podle jejích slov je teprve teď možné řešit rekordní dluhy obce, které se pohybují v řádech desítek milionů korun. „Ministerstvo vnitra jednoznačně vítá snahu o vznik zastupitelstva obce Prameny, čímž by došlo k ústavou předpokládanému naplnění principů zastupitelské demokracie. Bez vzniku zastupitelstva není možné řešit zadlužení obce,“ vysvětlila. „Pokud dojde ke vzniku zastupitelstva, jsou ministerstva financí i vnitra ve spolupráci s krajem ihned připravena aktivně se podílet na jednání s věřiteli či poskytnout metodickou a právní pomoc pro běžné fungování samosprávy,“ sdělila.

Po více než tři roky, kdy v Pramenech zastupitelstvo nefungovalo, řídili obec správci z řad úředníků ministerstva.

Správce

„Samozřejmě že se mi uleví,“ reagovala na dotaz Chebského deníku Arnoštka Aubrechtová, která zde funkci správkyně vykonávala jako poslední. „Jednak jsem tuto činnost vykonávala vedle své běžné pracovní činnosti v oddělení dozoru Karlovy Vary, odboru dozoru a kontroly veřejné správy Ministerstva vnitra, jednak podle mne dlouhodobý výkon správce obce je tak trochu nenormální.“ Správce má jen velmi omezené pravomoci. „Vzhledem k možnostem správce obce daným zákonem a realitou v dané obci, zde v tomto konkrétním případě v obci Prameny, jsem se ocitla v situaci, kterou jsem sama nemohla mnoho ovlivnit. ´Nahrazení´ samosprávy obce státem dosazeným úředníkem po dobu takřka dvou a půl roku se už samo o sobě vymyká normálu, neboť z ryze dočasného a krátkodobého institutu správce obce, jak předpokládá zákon, se stal pomalu institut dlouhodobý. V případě této obce bylo problematické i to, že správce obce v mém případě přicházel do styku s občany obce zřídka. Bylo to dáno i tím, že v době mého nástupu již byla v dražbě prodána budova bývalého obecního úřadu a styk s občany byl jedenkrát týdně zajišťován v prostorách městského úřadu města Mariánské Lázně, které nám vyšlo vstříc.“ Jak doufá, obec už začne 'normálně' fungovat.

Pozitiva

I na složité situaci obce ale dokázala najít pozitiva. Správkyně se tak detailně seznámila s řadou právních předpisů, dozvěděla se ale i mnoho o fungování obce také z druhé strany. „Ne pouze ze strany ministerského úředníka, ale i ze strany úředníka zainteresovaného na chodu obce,“ podotkla Arnoštka Aubrechtová.

Vzpomínky? Snad dobré

A jak bude správkyně na obec vzpomínat?

„Po počáteční úlevě snad budu vzpomínat na Prameny jen v dobrém. I když jsem se nesetkala se všemi obyvateli, tak mohu říci, že většina těch, se kterými jsem přišla do styku, se ke mně chovala velice slušně a mile,“ řekla. „A jistě si na ně ráda někdy vzpomenu. Jsem také potěšena, že mohu obec předávat v dobrém evidenčním stavu, neboť po převzetí obce MV v roce 2009 bylo nutné uspořádat veškerou spisovou dokumentaci obce, což si vyžádalo desítky hodin práce i řady mých kolegů. Novým zastupitelům budu držet palce a přeji jim hodně zdaru v jejich nelehké práci. A všem Pramenským děkuji za vstřícnost a přeji vše dobré,“ dodala.

Autor: Václava Simeonová

12.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Na slavnosti piva pojede zvláštní pivní vlak z dolního nádraží

Karlovy Vary - Zvláštní vlak s názvem Karlovarský Chodovar Expres vypraví už podvanácté České dráhy na tradiční slavnosti piva v rodinném pivovaru Chodovar.

Vykrádal auta, teď spadla klec

Cheb - Zloděje, který vykrádal zaparkovaná auta, dopadli chebští policisté. Jednatřicetiletý muž se nejméně ve třech případech v červenci a srpnu násilím vloupal do vozidel.

Do začátku nového školního roku bude oprava hotová

Aš – Základní škola v ašské Kamenné ulici bude mít od začátku nového školního roku nový výtah a plynovou kotelnu. Obě investiční akce za přibližně 3,5 milionu korun v těchto dnech vrcholí a do konce prázdnin by mělo být hotovo.

Peníze navíc ještě města a obce nemají, ale už vědí, jak je použít

Karlovarský kraj - Novela zákona o rozpočtovém určení daní od příštího roku zvyšuje podíl obcí a měst na vybrané dani z přidané hodnoty ze současných 21,4 procenta na 23,58 procenta. A obce i města v celém kraji už mají jasnou představu, co s penězi, které dostanou, budou dělat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení