VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ulicemi s rachotěním prošli vodníci, smrtky anebo kominíčci

Karlovarský kraj - Tisíce rozesmátých tváří v nejrůznějších převlecích a maskách. Tak vypadaly tradiční masopustní průvody v celém Karlovarském kraji. Ten největší se konal v pořadí již potřinácté v Chebu. Zde se několik stovek lidí vydalo od chebského Západočeské divadla středem města až k Muzeu Cheb, kde byl symbolicky upálen slaměný Masopust.

27.2.2017
SDÍLEJ:

Tisíce rozesmátých tváří v nejrůznějších převlecích a maskách. Tak vypadaly tradiční masopustní průvody v celém Karlovarském kraji. Ten největší se konal v pořadí již potřinácté v Chebu. Foto: Deník/Jan Buriánek

„Přípravy na náš masopustní průvod trvají zhruba rok. Už týden poté, co jeden masopust ukončíme, zjišťuji termín masopustu v dalším roce a spojuji se se Západočeským divadlem, abychom se domluvili na termínu a aby herci, kteří nám každoročně s průvodem pomáhají, měli čas," sdělila etnografka Muzea Cheb Iva Votroubková.

Tak jako každý rok se na velkolepém masopustním průvodu, který mohli spatřit lidé v celém historickém centru, podíleli lidé z několika institucí. Hlavním organizátorem bylo Muzeum Cheb ve spolupráci s městem Cheb, Západočeským divadlem, Městským dechovým orchestrem a Základní školou Jindřicha Jindřicha.

„Sraz všech účastníků letošního masopustního průvodu byl, jako každoročně, u Západočeského divadla v Chebu. Za zvuků muziky i jiného rozpustilého rachocení a lomození vyrazil průvod na svoji cestu městem," podotkla Iva Votroubková.

Při své cestě neporušily masky ani letos staré nepsané zákony masopustního veselí a před radnicí si vyžádaly od představitelů města pro svoji další cestu souhlas k průchodu přes náměstí. Za to, že maškary ctily stará pravidla, dostalo se účastníkům průvodu odměny v podobě masopustních koblih.

„K masopustnímu obveselení vyhrávala po celé sobotní odpoledne v mázhausu muzea kapela Kartáč. Na nádvoří muzea pak mohli všichni ochutnat koláče, koblihy, perníky anebo něco ze zabijačkových hodů," dodala Iva Votroubková.

Masopustem žilo o víkendu i Sokolovsko. Vydařily se například masopustní oslavy v Královském Poříčí. Za krále masopustu tam byla zvolena skupinová maska s názvem „Nemocnice na okraji Poříčí".

Vedle veselých zdravotníků, kteří dokonce přijeli s vlastní sanitkou, bylo možné dále potkat šejka s velbloudem, vodníka, smrťáka, ovečku Shaun s kamarády, malé kominíčky a spoustu dalších masek. Lidé se doslova bavili a přišly jich desítky. Neopomněli navštívit hodovou místnost na statku Bernard, kde na strávníky čekaly zabijačkové pochoutky.

Pořádně živo bylo i v Jindřichovicích. Masopustní průvod se tam sešel před obecním úřadem a prošel celou vesnicí. Zastavoval u každého domu, zpívalo se a bavilo. Nechybělo ani koňské spřežení. Masopust se poslední únorový víkend slavil hojně i na Karlovarsku. V obci Kyselka se konal dnes už tradiční masopustní průvod masek. Místní i přespolní se vydali na svou masopustní cestu, kterou zakončili v hospůdce U Lávky v Radošově. Podobně to vypadalo i ve Velichově, kde průvod masek skončil ve výčepu hospody U Lípy. Zato v Jenišově byl k vidění nejen masopustní rej masek, ale také alegorické vozy. Ty nabraly a svezly každého, kdo už neměl sílu pokračovat po svých. Zatím asi největší masopust byl ve městě Hroznětín. Návštěvníci si tam užili oblíbené Pouliční divadlo Viktora Braunreitera nebo ochutnali tradiční ovar. 

Autor: Jan Buriánek, Jiří Drozdík, Barbora Šmudlová

27.2.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Keramická škola v Karlových Varech.

Památkáři protestují proti demolici keramky

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Loket – Mezi muzikanty, kteří při koncertu v loketském amfiteátru podpořili karlovarské hokejisty, byli i Pestalozzi. Kapela, která s přestávkami hraje už třicet let.

Zádub-Závišín má zastupitelstvo

Zádub-Závišín - Dlouhé měsíce byla obec Zádub-Závišín na Chebsku bez usnášeníschopného zastupitelstva.

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Karlovarský kraj – Jako by se s nimi roztrhl pytel. Svatby v létě jsou prostě in. Snoubenci přitom čím dál více preferují venkovní obřad. A některá místa jsou opravdu netradiční.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení