VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Unikátní poutní skocká stezka otvírá

Teplá – Unikátní poutní trasa do kdysi slavného, dnes však již téměř zapomenutého a zloději a vandaly vyrabovaného, a nedávno ještě zcela zazděného barokního poutního kostela Navštívení Panny Marie v zaniklé obci Skoky u Žlutic bude otevřena 1. července

29.6.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Alena Kaňková

Ve Skocích byla po staletí uchovávána a uctívána „panenka skákavá“, zázračný obraz Panny Marie Pomocné. Otevření skocké stezky zahájí mariánská mše v klášteře premonstrátů v Teplé, celebrovaná plzeňským biskupem Mons. Františkem Radkovským.

„Nově otvíraná trasa v sobě spojuje prvky tradiční poutní trasy a naučné stezky a je jakousi obdobou známé svatojakubské poutní stezky do španělského Santiaga de Compostela. Ideově vychází z mariánské poutní tradice a z kdysi oblíbených a vyhlášených procesí do Skoků, je určená nejen věřícím, ale nejširší veřejnosti. Trasa měří bez odboček 68 km a má nejméně tři denní etapy, čtvrtá je věnována návratu zpět do Teplé,“ vysvětlil Jiří Schierl ze sdružení Pod střechou.

Otevřením Skocké stezky bude završena jedna z etap rozsáhlého projektu občanského sdružení Pod střechou na záchranu a obnovu kulturního dědictví v zanedbaném regionu jihovýchodního Karlovarska, především pak na záchranu ohrožených Skoků. „Projekt rovněž volně navazuje na právě probíhající obnovu národní kulturní památky klášter Teplá a sleduje rozvoj cestovního ruchu a tím i ekonomiky celého regionu. Realizaci poutní trasy podpořil Karlovarský kraj a Kanonie premonstrátů Teplá, která je vlastníkem kostela ve Skocích,“ dodal Schierl.

Skocká stezka již nyní nabízí velmi široké možnosti využití. Na své si zde přijdou jak duchovně zaměření poutníci, tak i ostatní turisté, neboť v sobě spojuje jak prvky tradiční křesťanské poutní cesty, tak naučné i turistické stezky s nabídkou nejrůznějších aktivit, z nichž si může návštěvník sestavit vlastní program dle svého zaměření. Duchovní, poznávací, relaxační, zážitkový, sportovní.
V dalších etapách chce občanské sdružení Pod střechou na trase s podporou příznivců Skoků, obcí i podnikatelů vybudovat informační systém, zřídit poutní ubytovny a rozšířit další služby a aktivity. Sdružení chce vytvořit komplexní netradiční produkt cestovního ruchu, který přispěje k celkovému rozvoji regionu.

V současné době je provoz stezky pouze sezonní, závislý je totiž zcela na dobrovolnické službě ve Skocích, kde od zániku obce v 60. letech minulého století chybí jakékoliv zázemí a kam nevede ani silnice či elektřina.

Autor: Ivana Kalinová

29.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Ilustrační foto

Zádub-Závišín má zastupitelstvo

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Karlovarský kraj – Jako by se s nimi roztrhl pytel. Svatby v létě jsou prostě in. Snoubenci přitom čím dál více preferují venkovní obřad. A některá místa jsou opravdu netradiční.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Sokolov - Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, by se mohla stát Nej sestřičkou tohoto roku. V Sokolově pracuje s dvouletou přestávkou deset let.

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení