Loňské sčítání lidu, domů a bytů odhalilo v Karlovarském kraji řadu nových trendů, které přineslo posledních deset let. Podle prvních předběžných výsledků sčítání v kraji rychle přibývá cizinců, kteří tu žijí dlouhodobě. Také roste počet vysokoškoláků a ubývá manželství.

„V kraji bylo na jaře minulého roku 310 245 obyvatel, což je o 5 902 lidí více než před deseti lety. Žije zde víc než 22 tisíc cizinců. Nejpočetnější skupinou cizinců jsou lidé s vietnamským občanstvím (6 253), na druhém místě jsou Němci (4 530) a těsně za nimi Rusové (4 508),“ konstatovala Jaroslava Šenitková, ředitelka Krajské správy Českého statistického úřadu v Karlových Varech. Podle ní je vyšší podíl cizinců už pouze v hlavním městě Praze.

V kraji také přibylo vysokoškoláků, přesto jich je v regionu nejméně z celé České republiky. „Nyní zde žije 19 093 lidí s vysokoškolským diplomem. Oproti roku 2001 je to nárůst o zhruba pět tisíc. Přesto jich tu máme nejméně z celé republiky. Například v Praze je každý pátý vysokoškolák,“ dodala ředitelka. Podle statistického úřadu žije v kraji nejvíce vysokoškoláků v krušnohorském Božím Daru, Nových Hamrech, Jenišově a Karlových Varech.

V kraji je celkem 66 registrovaných partnerství. „V celé republice jich je 2 055,“ pokračovala Šenitková.

Karlovarský kraj je první také v další nelichotivé statistice, je tu největší rozvodovost v celé republice. „Bohužel rozvodovost u nás stále stoupá. Zřejmě je to dáno strukturou obyvatelstva, ale možná také podmínkami, které zde máme,“ dodala.

V Karlových Varech loni na jaře žilo 53 737 lidí. „Z toho bylo 7 710 cizinců. Takže hlavně díky nim je v lázeňském městě více jak 50 tisíc lidí a nemusí se řešit například spojení Karlových Varů s okolním Jenišovem či dalšími menšími městy,“ uzavřela. V Sokolově má trvalý pobyt 24 177 lidí, z toho je 867 cizinců. V Chebu je nahlášeno 33 446 lidí, z toho jich je 3 423 jiné národnosti než české. Všechny výsledky zveřejní statistický úřad do konce letošního roku.