Po celé republice se v posledních týdnech objevil zvýšený počet nakažených příušnicemi, v některých krajích byla dokonce vyhlášena epidemie. Na Sokolovsku se například za poslední tři týdny objevilo 31 případů. Nakazit se touto nemocí není vůbec složité, šíří se totiž podobně jako chřipka kapénkovou infekcí. Na Chebsku je zatím jeden případ.

Podle vedoucí protiepidemického odboru krajské hygienické stanice (KHS) Miroslavy Girod Schreinerové ale příušnice v posledních letech napadají především jedince, kteří očkovaní jsou. „Nevíme, z jakého důvodu se projevuje onemocnění u očkovaných jedinců. Před zahájením očkování v roce 1987 byly nejčastěji postiženy děti koncem předškolního věku a na začátku školní docházky. Po zavedení očkování se začal výskyt přesouvat do vyšších věkových skupin,“ uvedla Schreinerová.

V lednu se jeden případ příušnic objevil také na Chebsku. Podle informací KHS se v tomto případě jedná o řádně očkovaného studenta, jehož nemoc potvrdilo serologické vyšetření.

„Dá se ale očekávat, že na Chebsko dorazí příušnice ve větší míře také,“ poznamenala Schreinerová s tím, že lidé, kteří již v minulosti příušnice prodělali, se nemusejí nákazy obávat. „Imunita po prodělaném onemocnění je dlouhodobá na rozdíl od očkování. V ohrožení jsou ročníky, které nebyly očkované a mladí, u kterých už imunita po očkování ztrácí na síle. Tady bych doporučila přeočkování a také očkování těm, kteří s malými lidmi pracují,“ uvedla.

Příušnice jsou charakteristické horečkou a bolestivým zduřením slinných žláz, obyčejně příušních, někdy také podjazykových nebo podčelistních. Onemocnění rovněž mohou provázet některé komplikace.

„Může to být například orchitida, aseptická meningitida nebo pankreatitida,“ jmenuje vedoucí protiepidemického odboru.

„Horší nemoc jsem nezažila,“ říká studentka, která patří do rizikového ročníku 1993. „Jako malá jsem byla proti příušnicím očkovaná, a přesto jsem se nakazila. Nemocná jsem už šestý den a teď se mi k tomu navíc přidala angína. Jím jenom kaši a musím brát antibiotika,“ popsala.