VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V kraji vznikne pětatřicet lokalit zařazených do soustavy Natura 2000

Karlovarský kraj – V současné době vrcholí práce na zpracování plánů péče o chráněná území zařazená do soustavy Natura 2000. Nutné je také jejich vyměření

15.2.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Aleš Jaluška

Jak uvedl krajský radní Jaroslav Bradáč (ČSSD), součástí plánu péče bude také základní průzkum botanický, zoologický a i geologický.
V Karlovarském kraji vznikne 35 těchto lokalit, které zaujímají plochu o celkové rozloze kolem jednadvaceti tisíc hektarů.

Radní Bradáč zdůraznil, že v lokalitách zařazených do soustavy Natura 2000 je vše podřízeno ochraně území, což vylučuje výstavbu nebo průmyslovou činnost. „Zásadní negativní dopady pro obce by to ale mít nemělo,“ uvedl. Vybraná území jsou prý mimo zastavěná území obcí. „Ani tam nejsou třeba ložiska nějakých surovin,“ dodal radní.

„Z celkového počtu vybraných lokalit jsou plány péče zpracovány pro čtrnáct území. Jsou mezi nimi například Blažejský rybník a soustava Boreckých rybníků, dále kaňon řeky Ohře, řeka Teplá s přítoky či Otročínský potok, podotkl Bradáč. Zde budou chráněni mimo jiné obojživelníci a ryby, popřípadě jsou to významná přírodní stanoviště.

Na seznamu chráněné fauny se tak například ocitl čolek velký, dále vranka obecná, mihule potoční nebo kuňka ohnivá a hnědásek chrastavcový.
Tento ohrožený motýl se velmi často objevuje také u jednadvaceti lokalit, pro něž se budou plány péče teprve zpracovávat. Jde třeba o lokalitu Prachomety, Hřivínovské pastviny a Mokřady u Těšetic.

Podle Bradáče veškeré přípravné práce související s vytyčením jednotlivých území a zpracováním plánů hradí stát a jdou do desítek milionů korun. Teprve po dokončení podkladů převezme vlastní péči o lokality Karlovarský kraj. „Náklady na údržbu zatím neznáme, přibližně ale půjde o statisíce,“ konstatoval radní.

Proces přípravy a vyhlášení lokalit soustavy Natura 2000 má skončit asi do tří let. Chráněná území budou tvořit 37 procent území kraje s celkovou rozlohou 3 314 kilometrů čtverečních.

Kraj může vyhlašovat přírodní rezervace a přírodní památky na přibližně 2 400 kilometrech čtverečních. Zbytek území regionu tvoří Vojenský újezd Hradiště (332 km2) a Chráněná krajinná oblast Slavkovský les (606 km2).

Cílem chráněné soustavy Natura 2000 je ochrana těch druhů živočichů, rostlin a typů přírodních stanovišť, které jsou z evropského pohledu nejcennější, nejohroženější, vzácné či omezené svým výskytem jen na určitou oblast.
Vytvoření soustavy Natura 2000 ukládají státům dva nejdůležitější právní předpisy Evropské unie.

(iva, čtk)

15.2.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

KRAJSKÝ PŘEBOR: Tahák obstará Ostrov, vyzve Toužim

Na podporu hokeje zahraje i kapela Pestalozzi.

Bijí srdce fanoušků pro hokejisty Energie?

FOTOGALERIE: Sokolov v sobotu patřil triatlonistům

Sokolov – Kolotoč závodů Českého poháru v triatlonu se v sobotu zastavil v Sokolově, konala se tu Velká cena města Sokolova a Karlovarského kraje.

Volby 2017. Zn.: Člověče, nezlob se

Karlovarský kraj - Jednadvacet politických stran a hnutí se bude v letošních parlamentních volbách ucházet o voličské hlasy. Jejich počet tak oproti minulým volbám, které se konaly v roce 2013, zbytněl o tři politické subjekty. A stejně tak jsou změny i ve složení odevzdaných kandidátek.

Policie hledá násilníka, ubližoval tříletému chlapci

Sokolovsko - Sokolovští kriminalisté pátrají po 29 letém muži z Kynšperku nad Ohří, který je asi 178 cm vysoké střední postavy, má krátké rovné hnědočerné vlasy na ježka, hnědé oči a prořídlé strniště.

Aš chce změnit bývalé kulturní středisko na komunitní centrum

Aš – O dotaci na rekonstrukci objektu bývalého Ašského kulturního střediska v Karlově ulici a jeho přeměnu na komunitní centrum chce požádat město Aš.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení